Diecezja sosnowiecka – jedna z 3 diecezji w metropolii częstochowskiej w Polsce, ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Największe wydarzenie w historii diecezji to wizyta papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu. Diec. sosnowiecka graniczy z archidiecezją katowicką, archidiecezją częstochowską i archidiecezją krakowską.


Terytorium: ok. 2000 km²
Liczba ludności zamieszkująca teren diecezji: 668 000
Liczba katolików: 588 900
Liczba parafii: 162
Liczba księży diecezjalnych: 408 i dwóch biskupów
Liczba księży zakonnych: 48
Siostry zakonne: 122


 

Grób w KwaśniowieKwaśniów, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Grób Pański w CieślinieCieślin, parafia pw. św. Stanisława BM.

Noc Konfesjonałów"Przynajmniej raz w roku spowiadać się i w czasie wielkanocnym komunię święta przyjmować" – zobowiązuje nas przykazanie kościelne. W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę zachęcamy do udziału w "Nocy konfesjonałów", będącej szansą na adorację Eucharystycznego Chrystusa oraz skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania "na ostatnią chwilę".

Msza Krzyżma"100-lecie odzyskania przez naszą ukochaną Ojczyznę niepodległości to wspaniała okazja, by choć na chwilę oddać się refleksji na temat roli ludzi Kościoła katolickiego - szczególnie duchowieństwa - w procesie odradzania się niepodległej Polski" - przypomniał w homilii podczas wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma bp Grzegorz Kaszak dodając, że "walczący za Niepodległą zawsze mogli liczyć na duchowieństwo".

Święto młodychNietypowo, bowiem od kinowego seansu rozpoczęło się święto młodzieży naszej diecezji, przeżywane w przededniu Niedzieli Palmowej.

Konkurs na stulecieDiecezjalny konkurs literacko-historyczny w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości pt.: Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne.