Roraty 2016Tegoroczne Roraty opowiadają o Jasnej Górze. Od września tego roku obchodzimy bowiem 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Uczestnicy Rorat będą mieli okazję poznać fascynującą historię klasztoru i Cudownego Obrazu, a także rolę Maryi w dziejach Polski i konkretnych ludzi.

Z dalekiego BetlejemBetlejemskie Światło Pokoju dotarło również do naszej parafii. A dotarło dzięki Oliwii Ekiert z klasy drugiej w Ryczówku. W poniedziałek, w dniu rekolekcji adwentowych, chętni będą mogli sobie je zabrać do swoich domów. Trzeba tylko przynieść własne osłonięte świece lub lampiony.

W Rodakach też jest Czarna Madonna

Różańcowe dzieciKilkadziesiąt dzieci gorliwie uczestniczyło w nabożeństwach różańcowych i Mszach św. przez cały październik. Na zakończenie był czas na zdjęcie. Rozpoczęliśmy też już czas modlitw za zmarłych. Po Mszy św. najmłodsi zapali znicze pod krzyżem misyjnym przed kościołem. Mimo zimna pomodliliśmy się też za tych, którzy odeszli.

Dzieci poświęconePierwsza niedziela nowego roku szkolnego to czas, kiedy modlimy się za najmłodszych parafian. Zostali pokropieni wodą święconą, by wzrastali w łasce u Boga i u ludzi. Poświęcone zostały także tornistry i przybory szkolne. A po Mszy św. dzieci otrzymały książeczki, do których przez cały rok wklejać będą obrazki nawiązujące do niedzielnej Ewangelii.

Obrazek na niedzielęPodobnie, jak w poprzednim roku szkolnym, także teraz dzieci po Mszy św. niedzielnej o 11.00 dostawać będą pamiątkowe naklejki przypominające treść Ewangelii. O naklejki mogą się też upominać po spwowiedzi i Mszy św. w I piątki miesiąca. W domu naklejki wklejamy do specjalnej książeczki. W tym roku obrazki i książeczka przygotowane zostały przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego".

Witaj szkoło!Nowy rok szkolny rozpoczęty! 1 września uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy oświaty rozpoczęli go od Mszy św. Później przemarsz do budynków szkół, akademie, odwiedziny po dwumiesięcznej przerwie klas i powrót do domów. A od jutra już normalnie: dzwonki, lekcje, zeszyty i ćwiczeniówki…

Zakończenie Roku SzkolnegoW szkołach w Ryczówku i w Rodakach dzieci zakończyły kolejny rok szkolny. Najpierw spotkały się oczywiście w kościele, by z rodzicami i nauczycielami dziękować najważniejsze Osobie za minione 10 miesięcy czyli Panu Bogu. Ksiądz proboszcz zachęcił, by dzieci nie wstydziły się Jezusa, podobnie jak to czynią nasi piłkarze: Błaszczykowski i Lewandowski. Później uczniowie przeszli do swoich szkół. W Ryczówku o roku szkolnym najstarsi bardzo dowcipnie opowiedzieli, używając kilkudziesięciu muzycznych cytatów z największych przebojów. Uroczyście było też w szkole w Rodakach.

PalmowaJak zwykle kolorowo się zrobiło w Niedzielę Palmową w naszym kościele. Najmłodsi, ale nie tylko, mieli olbrzymią radość, paradując w procesji wokół świątyni z palmami. Część była wykonana własnoręcznie, część kupiona, np. od pań z Koła Gospodyń Wiejskich.

Dziecięce rekolekcjeChoć nieco w nieco pomniejszonym składzie przez panujące grypy i przeziębienia, najmłodsi chętnie uczestniczą w rekolekcjach, które prowadzi ks. Tomasz Folga. Rekolekcjonista ma 196 cm. wzrostu, więc jest doskonale widoczny nie tylko wśród dzieci. Ks. Tomasz na co dzień jest dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która pomaga, z pomocą wszystkich, w niesieniu pomocy najbiedniejszym. Ale u nas opowiada m.in. o tym, czym jest grzech.

Jasełka w RyczówkuUczniowie w Ryczówku także przygotowali jasełkowe przedstawienie. Sporo się przy tym napracowali. Nie przeszkodziły choroby i absencje, by przygotować widowisko z elementami współczesnymi. Reżyserem była Irena Lelakowska, katechetka. Dyrektor szkoły Katarzyna Seweryn - Haberka dziękując za ten trud, zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania. Włączyli się w nie przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich oraz Jarosława Kraszewska, która w imieniu wójta Klucz obdarowała wszystkich cukierkami.

Jasełka w RodakachUczniowie szkoły w Rodakach opowiedzieli w tradycyjnych Jasełkach historię o narodzeniu Jezusa. Przygotowani przez Irenę Lelakowską, zachwycili zaproszonych gości, którzy, jak to podkreśliła Jarosława Kraszewska z Gminnego Zespołu Oświaty w Kluczach, zostali w ten sposób wspaniale wprowadzeni w atmosferę świąt. Renata Niepsuj, dyrektor rodackiej placówki była ze swoich podopiecznych i nauczycieli naprawdę dumna…