Międzynarodowe spotkanie na pustyni w TVP (wideo)Tańce greckie, czeskie, hiszpańskie i wenezuelskie, pokazy skoków spadochronowych, Msza św. na granicy jedynej w Europie pustyni odprawiana przez biskupa greckiego i polskiego i przejście przez Bramę Chrztu złożyły się na spotkanie, jakie 21 lipca odbyło się w Chechle. Uczestniczyli w nim pielgrzymi ŚDM, którzy korzystają z gościny w czterech dekanatach diecezji sosnowieckiej.

Radośnie, ludowo, pustynnie i tanecznie czyli ŚDM w Kluczach i okolicy (wideo)Od powitań i modlitwy rozpoczął się drugi dzień pobytu gości zza granicy w naszym dekanacie. O godzinie 8.00 w kościele Kluczach chlebem i solą czyli zgodnie z polską tradycją powitani zostali przedstawiciele Hiszpanii i Wenezueli, którzy gościnę znaleźli w sześciu parafiach dekanatu oraz w Bydlinie. Po modlitwie radosny korowód ze śpiewem w różnych językach ruszył w kierunku Domu Kultury. Był czas na zaznajomienie się z historią i kulturą regionu. Goście aktywnie reagowali, z prawdziwie hiszpańskim i wenezuelskim temperamentem na występy Ziemi Kluczewskiej, Rodaczan i Tesamee czyli zespołów działających w gminie. Tańce greckie, czeskie, hiszpańskie i wenezuelskie, pokazy skoków spadochronowych, Msza św. na granicy jedynej w Europie pustyni odprawiana przez biskupa greckiego i polskiego i przejście przez Bramę Chrztu złożyły się na spotkanie, jakie 21 lipca odbyło się w Chechle. Uczestniczyli w nim pielgrzymi ŚDM, którzy korzystają z gościny w czterech dekanatach diecezji sosnowieckiej.

Program i goście centralnego spotkania ŚDM na Placu Papieskim Spotkanie na sosnowieckim Placu Papieskim w sobotę, 23 lipca, będzie najważniejszym wydarzeniem Dni w Diecezji. Obecnych będzie 3200 obcokrajowców, w tym 10 biskupów i około 60 kapłanów z 32 krajów i mieszkańcy diecezji sosnowieckiej. Przyjadą także minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Grzegorz Tobiszewski.

Cało dotarli na Jasną GóręPielgrzymka piesza z Wrzosowej na Jasną Górę dotarła do celu szczęśliwie. Chociaż nie obyło się bez przygód. Już na wyjeździe z Klucz okazało się, że zepsuł się jeden z trzech autokarów (dwoma jechali obcokrajowcy, jednym mieszkańcy parafii dekanatu). Trzeba było czekać we Wrzosowej, aż nowym pojazdem dojadą pechowcy. Dziewczyny z Hiszpanii stwierdziły, że nogi trochę bolą, słońce trochę przypiekło, ale było warto przejść te 18 km.

Modlili się, tańczyli i oglądali skoki spadochronoweTańce greckie, czeskie, hiszpańskie i wenezuelskie, pokazy skoków spadochronowych, Msza św. na granicy jedynej w Europie pustyni odprawiana przez biskupa greckiego i polskiego i przejście przez Bramę Chrztu złożyły się na spotkanie, jakie 21 lipca odbyło się w Chechle. Uczestniczyli w nim pielgrzymi ŚDM, którzy korzystają z gościny w czterech dekanatach diecezji sosnowieckiej.

Nocna akcja biskupa czyli pakowanie żywności na ŚDMW budynku Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu całą noc trwało przygotowywanie pakietów żywnościowych dla pielgrzymów idących 22 sierpnia w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. 70 wolontariuszy odwiedził około godz. 21.00 bp Grzegorz Kaszak, przez kilka godzin razem z nimi pracując ze śpiewem na ustach.

Nocna akcja Biskupa (wideo)Cała noc trwało przygotowanie pakietów żywieniowych dla pielgrzymów ŚDM z naszej diecezji, którzy w piątek pieszo idą na Jasną Górę. Wśród wolontariuszy znalazł się m.in. bp Grzegorz Kaszak, który pomagał rozładowywać butelki z wodą...

Zamek zdobyty przez międzynarodowe siłyHiszpanie, Wenezuelczycy, Czesi, Grecy i być może inne nacje zdobyły 21 lipca zamek w Ogrodzieńcu. Oczywiście tylko turystycznie. Naszą grupę oprowadzał sam burmistrz tej miejscowości, Andrzej Mikulski. Oczywiście niezastąpiony był Andrzej Kalarus, pochodzący z Chechła, a wiele lat mieszkający w Meksyku, który na co dzień gra w tamtejszej filharmonii na kontrabasie.

Dekanalny poranek międzynarodowyOd powitań i modlitwy rozpoczął się drugi dzień pobytu gości zza granicy w naszym dekanacie. O godzinie 8.00 w kościele Kluczach chlebem i solą czyli zgodnie z polską tradycją powitani zostali przedstawiciele Hiszpanii i Wenezueli, którzy gościnę znaleźli w sześciu parafiach dekanatu oraz w Bydlinie. Ks. Marek Łabuda życzył m.in., by przybyła młodzież była tak silna, jak hiszpańska liga piłki nożnej. Wzbudziło to oczywiście olbrzymi entuzjazm przybyłych. Młodzież powitał również wójt Klucz Norbert Bień, który w pewnym momencie tak się rozpędził, że nawet świetnie pełniący rolę tłumacza Andrzej Kalarus nie mógł nadążyć.