Ogłoszenia duszpasterskie na 14 lutego 2016 r.1.  Papież Franciszek zachęca do pielgrzymki, która jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ stanowi ikonę drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji. Z polecenia ks. bpa Grzegorza Kaszaka każda parafia w Roku Jubileuszowym zobowiązana jest do zorganizowania pielgrzymki do Kościoła Jubileuszowego naszej diecezji. My wybierzemy się 27 sierpnia do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. W programie przejście przez Drzwi Święte, modlitwa, spowiedź przed odpustem parafialnym, Msza św., zwiedzanie katedry. Będą też zaplanowane wcześniej pielgrzymki do Lichenia (12 sierpnia) i na Górę św. Anny (11 czerwca) z przejściem przez Drzwi Święte.

2. W piątek zapraszam o godz. 16.30 na Drogę Krzyżową. Za uczestnictwo we wspólnotowym przeżywaniu tego nabożeństwa można uzyskać odpust zupełny w intencji jakiegoś zmarłego. Zachęcajmy się wzajemnie. Zaproszenie kieruję też do dzieci, ponieważ w miniony piątek bardzo ich brakowało. Oderwijmy się od komputera i telewizora. Proszę o zachęcenie dzieci do przyjścia na Drogę Krzyżową przez panią katechetkę, rodziców, dziadków i innych członków rodzin. Z kolei w niedzielę o godz. 8.00 śpiewane nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

3. Proszę o oddawanie wypełnionych deklaracji przyjęcia pod swój dach uczestników Światowych Dni Młodzieży. I zachęcam kolejne rodziny do otwartości dla naszych gości. Odpowiednie deklaracje są jeszcze na stoliku z gazetami. Za tydzień modlić się będziemy w intencji tego wydarzenia.

4. W sobotę zapraszam na godz. 9.00 do sprzątania kościoła mieszkańców Rodak z ul. Szkolnej, Poprzecznej i Strażackiej.

5. Są już rozstawione nowe gaśnice: w kościele przy wejściu wychodząc po lewej stronie, na chórze i w zakrystii. Można się też zapoznać z instrukcją przeciwpożarową. W kościele św. Marka są nowe dwie małe i jedna duża gaśnica, jedna gaśnica jest też w Domu Parafialnym. Dziękuję Łukaszowi Gawronowi za merytoryczne wsparcie przy zamawianiu gaśnic, a Grzegorzowi Binkowi za ich montaż.

6. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy broszurkę z Rachunkiem Sumienia, który powinien być jednym z elementów spowiedzi. Podobną broszurkę, ale dla młodzieży znajdziemy w nowym numerze „Małego Gościa Niedzielnego”.

7. Przed ołtarzem jest już wystawiony krzyż, do którego przed i po nabożeństwach możemy podchodzić, by go adorować przez ucałowanie lub przyklęknięcie i chwilę modlitwy. Jest też koszyk, do którego możemy składać ofiary na kwiaty do Grobu Bożego w naszym kościele. Jednocześnie dziękuję za wszelkie zbiórki na ten cel na poszczególnych ulicach i w gronie sąsiadów. Za tydzień 21 lutego, przeżywać będziemy trzecią niedzielę miesiąca, ofiary składane na tacę będą przeznaczone na dalsze prace remontowe i zapłatę rachunku za prąd do ogrzewania, natomiast po Mszach św. zbierane będą ofiary na Kościoły Misyjne.

8. Na koniec przysłowia na luty: „Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”; „Gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze”. Dobrej niedzieli i tygodnia. Szczęść Boże!