Ogłoszenia duszpasterskie na 31 stycznia 2016 r.1.  W tym tygodniu: wtorek - święto Ofiarowania Pańskiego czyli Matki Bożej Gromnicznej; środa - Nowenna do Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej, wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika; piątek - św. Agaty, dziewicy i męczennicy, to także I piątek miesiąca; sobota - św. Pawła Miki i Towarzyszy męczenników.

2. Dobiegła końca tegoroczna wizyta duszpasterska zwana popularnie kolędą. Przez prawie miesiąc odwiedziłem: w Ryczówku: 252 rodziny; w Rodakach 195 rodzin i na Rzece po obu stronach i Godawicy 19 rodzin. W sumie: 466 rodzin.

Bardzo dziękuję za w olbrzymiej większości życzliwe przyjęcie, za wszelkie rozmowy, zwierzenia, podzielenie się swoimi smutkami i radościami, także rady. Dziękuję też za wszystkie złożone ofiary. To także znak zainteresowania parafią. Bywało, że ci biedniejsi składali swój przysłowiowy wdowi grosz. Dziękuję wszystkim obecnym, także tym, którzy, bywało zwalniali się z pracy lub zamieniali dyżurami, by przez te kilka, kilkanaście minut uczestniczyć w obrzędzie błogosławieństwa domu rodzinnego. Dziękuję wreszcie za wszelkie kawy, herbaty, poczęstunki. „Bóg zapłać” także za życzliwość wobec ministrantów, którzy towarzyszą księdzu. Raz jeszcze życzę wszystkich dobrego. Błogosławionego roku!

Do połowy lutego proszę o oddawanie wypełnionych deklaracji przyjęcia pod swój dach uczestników Światowych Dni Młodzieży. I zachęcam do otwartości dla naszych gości.

3. Bardzo dziękuję paniom z Rodak i Ryczówka, które wczoraj sprawnie zdemontowały świąteczne choinki i posprzątały prezbiterium. Były to panie z Koła Gospodyń, sołtyski z Rodak i Ryczówka i chętni, którzy odpowiedzieli na mój apel o wysprzątanie kościoła. Dziękuję za demontaż szopki Adamowi i Wojciechowi Bromblikom, za pomoc panu kościelnemu.

4. Mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński: Szymon Tomasz Dobras, stan wolny, l. 28, zam. w miejscowości Sól - Kiczora i Magdalena Ewa Kulawik, stan wolny, l. 24, zam. w Rodakach. Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach w zawarciu tego małżeństwa, w sumieniu jest odpowiedzialny poinformować o tym księdza proboszcza.

5. We wtorek święto ofiarowania Pańskiego: Msze św. o godz. 9.00 i 17.00. Przynosimy oczywiście do poświęcenia gromnice. To także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ofiary z tego dnia przeznaczone są na wsparcie zakonów klauzurowych czyli takich, w których braci i siostry zakonne nigdy nie opuszczają murów klasztoru, poświęcając się modlitwie za każdego z nas.

6. W środę wspomnienie św. Błażeja. Po końcowej modlitwie w czasie Mszy św. kapłan zapala dwie specjalne świece. Następnie przygotowuje wiernych do udziału w specjalnym błogosławieństwie. Kapłan nie tylko wypowiada stosowne słowa, ale i dotyka gardeł dwiema świecami. Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja. Msza św. z błogosławieństwem św. Błażeja i Nowenną do NMP Częstochowskiej w środę o 17.00.

7. W tym tygodniu Tłusty Czwartek. Piątek z kolei to I piątek miesiąca. Przed Mszą św. wieczorną wystawienie Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej.

8. Msza święta 14 lutegoo godz. 16.00 w kościele w Jaroszowcu rozpocznie kolejne spotkania w ramach PreKan przygotowujących narzeczonych do małżeństwa. Szczegóły w internecie i w gablotce.

9. Wszystkim życzę Tłustego Czwartku. Zwłaszcza, że podobno pączki już się umawiają: pamiętajcie - jak facet, wchodzicie w oponę; sekcja żeńska spotyka się w biodrach.

No to smacznego. A odchudzać będziemy się w Wielkim Poście. Dobrego, radosnego ostatniego tygodnia karnawału. Szczęść Boże!