Komunikat Biskupa SosnowieckiegoUmiłowani Diecezjanie!

„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” (Dante Alighieri). Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób spieszą z pomocą potrzebującym. Szczególnie wdzięczny jestem tym, którzy w ubiegłym roku przekazali 1% swojego podatku dochodowego na rzecz sosnowieckiej Caritas. Chcę, abyście wiedzieli, w jaki sposób zostały zagospodarowane Wasze pieniądze.

Z pomocy naszej Caritas rocznie korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2015 roku pomoc ta wyglądała następująco:

• blisko 1 000 dzieci otrzymało wyprawki szkolne,
• w ramach wakacyjnego wypoczynku na kolonie wyjechało 500 dzieci,
• jadłodajnia w Olkuszu wydała prawie 44 tysiące ciepłych posiłków,
• w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym całodobową opieką objęto 84 osoby,
• obecnie w Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka przebywa 7 matek i 10 dzieci,
• zebrano prawie 24 tony żywności, które zostały przekazane w formie paczek świątecznych najuboższym rodzinom,
• w ramach akcji Embargo rozdysponowano wśród potrzebujących 59 ton owoców i warzyw,
• w ramach podprogramu Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) w samym styczniu 2015 roku rozdano 56 ton żywności prawie 3 500 osobom,
• zapewniono całotygodniowe wyżywienie w świetlicach 167 dzieciom,
• z bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych skorzystało ponad 250 osób,
• 800 osób zostało objętych opieką rehabilitacyjną,
• w trzech naszych świetlicach opieką socjoterapeutyczną objęto 145 dzieci,
• w Wigiliach Caritas dla samotnych, ubogich i bezdomnych uczestniczyło 820 osób,
• w placówkach dla bezdomnych codziennie przebywa ponad 200 osób, prawie 100 000 złotych przekazano na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu.

Za tę wspaniałą pomoc niesioną drugiemu człowiekowi bardzo dziękuję naszej Caritas na czele z jej dyrektorem ks. Tomaszem Folgą.

Także w tym roku zwracam się do Was, Drodzy Diecezjanie, oraz do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie 1% swojego podatku dochodowego za rok 2015 na rzecz dzieł prowadzonych przez sosnowiecką Caritas. Szczegółowe informacje znajdują się na ulotkach przekazanych do parafii.
Z pasterskim błogosławieństwem

Wasz Biskup