Ogłoszenia duszpasterskie na 14 czerwca 2015 r.1. Dzisiaj przypada 45 rocznica święceń biskupich ks. bp Piotra Skuchy; poniedziałek - wspomnienie bł. Jolanty, zakonnicy; środa - uroczystość św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika, patrona naszej, sosnowieckiej diecezji, zapraszam na nabożeństwo wieczorne o 18.00; czwartek - 26 rocznica święceń kapłańskich ks. bp Grzegorza Kaszaka.

2. Za tydzień Niedziela Serca dla Parafii. „Bóg zapłać” za wszelkie ofiary i pomoc w remontach i modernizacjach w parafii. Za ofiarodawców modlimy się w czasie Mszy św. za parafian. Cieszę się, że większość z nas czuje się odpowiedzialna za to, co wybudowali dziadkowie, a co wymaga ciągłej dbałości i pracy.

3. Czerwiec jest poświęcony oddawaniu czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszej parafii nabożeństwa do Serca Pana Jezusa od wtorku do soboty po Mszy św. o godz. 18.00.

4. Przez kilka dni Tomasz Bromblik z synami Adamem i Wojciechem wykonywali „czapkę” czyli dach nad dzwonami, które wiszą na dzwonnicy za kościołem. Wielkie dzięki za tę bezinteresowną i ciężką pracę. Andrzejowi i Bożenie Bromblikom dziękuję za dostarczony materiał. Dzwony, sądząc z napisów, które na nich widnieją, pochodzą z 1958 i 1959 roku. Być może kiedyś i one uzyskają elektryczny napęd. Dziękuję też Dorocie, Mieczysławowi i Grzegorzowi Binkom za ofiarną pracę w Domu Parafialnym. Begonie i pelargonie wyrosły natomiast na placu kościelnym. Posadziły je Barbara Wojnar, Halina Ładoń i Dorota Binek.

5. W sobotę za dwa tygodnie czyli 27 czerwca o godz. 9.00 zapraszam już dzisiaj do posprzątania naszej świątyni parafialnej mieszkańców Ryczówka z ulic Krzewowa, Borowa, Argentyna i Kluczewska. Proszę o wzajemne przypominanie sobie tej informacji przez sąsiadów.

6. Mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński:
- Artur Fischer, l. 27, stan wolny, zam. w Wiśle - Ilona Sapiechowska, l. 24, stan wolny, zam. w Rodakach;
- Paweł Kocjan, l. 32, stan wolny, zam. w Gorenicach - Dagmara Kwaśniewska, l. 28, stan wolny, zam. w Rodakach;
- Artur Kaspruk, l. 23, stan wolny, zam. w Niesułowicach - Katarzyna Plutka, l. 23, stan wolny, zam. w Ryczówku.
- Łukasz Woźniczko, l. 26, stan wolny, zam. w Rodakach - Dorota Gęgotek, l. 24, stan wolny, zam. w Sułoszowej.

7. Nasza parafia organizuje 1 sierpnia, w sobotę, jednodniową pielgrzymkę do królewskiego miasta Sandomierza. To niezwykłe miasto, położone na siedmiu wzgórzach, dlatego m.in. nazywane jest „Małym Rzymem”. Dzisiaj przyciąga swoim średniowiecznym pięknem i… widokami znanymi z serialu „Ojciec Mateusz”. Zobaczymy je z góry czyli z wierzchołka Bramy Opatowskiej i z poziomu Wisły, w czasie rejsu stateczkiem. Będzie też okazja do zwiedzenia dominikańskiego kościoła św. Jakuba z 12 wieku, jednego z pierwszych w Polsce wybudowanego z cegły. W planie jest również Msza św. w kaplicy sióstr Szarytek, gdzie zobaczymy łaskami słynącą figurę Pana Jezusa Frasobliwego, o której wspominają Wincenty Kadłubek i Jan Długosz, "Ucho Igielne" czy niezmumifikowane zwłoki 18 - letniej Teresy Morsztynówny, spoczywające w szklanej trumnie. Dowiemy się też, gdzie naprawdę urzęduje filmowy Ojciec Mateusz, co gotuje jego gospodyni (będzie można nabyć jej książkę kucharską). Program jest więc bogaty. Po Sandomierzu cały dzień oprowadzać nas będzie miejscowy historyk i doświadczony przewodnik w jednym Andrzej Skorupski. Koszt pielgrzymki - 95 zł., co obejmuje bilety do zwiedzanych obiektów, rejs statkiem, przewodnika, obiad, opłaty parkingowe, autokar (do Sandomierza jest ok. 200 km w jedną stronę). Wyjazd - 1 sierpnia - sobota - godz. 6.00. Zapisy w zakrystii po Mszach Świętych. Przy zapisie wpłacamy zaliczkę: 20 zł. (resztę 2 tygodnie przed wyjazdem). Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zapisu. Więcej szczegółów w gablotce przed kościołem i w internecie. Zapraszam! AKTUALIZACJA: brak już jest wolnych miejsc!

8. W nowym „Gościu Niedzielnym” dziennikarze udowadniają, że nie istnieje coś takiego, jak ciemne średniowiecze, który to termin padał w czasie ostatniej kampanii wyborczej. Wręcz przeciwnie, była to piękna epoka. W „Niedzieli” sylwetka „biskupa od dzieci” czyli księdza biskupa Antoniego Długosza. Polecam lekturę, bo warto.

9. Generałowi wojsk rodzi się wnuk. Wysyła więc podwładnego aby zobaczył to dziecko. Po powrocie generał się pyta:
- Jaki jest ten dzieciak?
- Podobny do pana.
- Czyli jaki?
- Mały, łysy i ciągle się drze.

Spokojnego tygodnia wszystkim życzę. Szczęść Boże!