Ludzkość potrzebuje Bożego MiłosierdziaCała ludzkość bardzo potrzebuje Bożego Miłosierdzia w tym trudnym i przełomowym etapie dziejów Kościoła i świata – napisał w liście pasterskim do wiernych diecezji sosnowieckiej jej ordynariusz bp Grzegorz Kaszak. List z okazji rozpoczynającego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia czytany będzie w niedzielę 6 grudnia we wszystkich kościołach diecezji.

Przypominając o miłosierdziu Boga biskup sosnowiecki zaznaczył, że zgodnie z wolą Jezusa my także mamy być miłosierni wobec drugiego człowieka – przebaczać, unikać obmowy, dawać siebie innym, pomagając im w nieszczęściach i nędzy, zarówno materialnej, jak i moralnej. Doskonałą drogą są przypomniane w liście tzw. uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała, które w Roku Świętym mają być odkryte na nowo.

Miejscami szczególnej modlitwy w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia będą świątynie, w których 13 grudnia otwarte zostaną Drzwi Święte – Bramy Miłosierdzia. W diecezji sosnowieckiej będzie to bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, bazylika św. Andrzeja w Olkuszu, bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym i kościół św. Stanisława w Czeladzi.

"Świątynie te – przypomina bp Kaszak - staną się celami pielgrzymek, miejscami szczególnej modlitwy”. Przeprowadzone w nich zostaną zbiórki jałmużny do puszek na rzecz osób biednych i ubogich z terenu diecezji. W kościołach jubileuszowych będzie można uzyskać odpusty. W Roku Miłosierdzia każda parafia będzie też zobowiązana do odbycia pielgrzymki do wybranego kościoła jubileuszowego. W kościołach tych codziennie będzie odmawiany Różaniec oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. „W ten sposób będziemy błagać o Boże Miłosierdzie dla nas i dla całego świata. Codziennie też czytany będzie w nich fragment Dzienniczka św. Siostry Faustyny" – zapowiada biskup.

Bp Kaszak zachęca diecezjan do korzystania z daru Miłosierdzia Bożego poprzez przystąpienie do sakramentu pokuty. „W tym wyjątkowym roku warto odprawić spowiedź generalną, i to taką z całego życia. Sprawę nawrócenia każdego z nas w Roku Miłosierdzia zawierzam Matce Miłosierdzia, prosząc naszą ukochaną Panią o obfite owoce duchowe tego świętego roku w naszym życiu" – kończy swój list bp Kaszak.