Ogłoszenia duszpasterskie na 15 listopada 2015 r.1. W tym tygodniu: wtorek - wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy; środa - bł. Karoliny Kózkówny, wieczorem Nowenna do Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej; czwartek - bł. Salomei, zakonnicy; piątek - św. Rafała Kalinowskiego, patrona diecezji sosnowieckiej, którego relikwie znajdują się w pobliskiej Czernej; sobota - ofiarowanie Najśw. Maryi Panny.

2. Dzisiaj poświęcenie opłatków na stół wigilijny. Są one symbolem miłości i Chrystusa, którego pod postacią Eucharystyczną adorujemy i przyjmujemy w czasie Mszy św. Dlatego opłatki się święci. Nasz pan organista rozpocznie ich roznoszenie od jutra, od Ryczówka, ul. Laski, Świniuszka, Zadolna, Kątowa; Rodaki w przyszłym tygodniu. Mam dwie serdeczne prośby w związku z tym: po pierwsze przyjmijmy pana organistę z wielką życzliwością, bo to też wyraz naszej kultury. Po drugie zwyczajowo przy okazji opłatków składamy ofiarę. Dzięki niej pan Mieczysław gra w każdą niedzielę i święta w naszej świątyni. Kto może, niech ofiaruje 50 zł., kto nie, mniej. Ale warto w ten sposób wynagrodzić cały rok posługi za organami.

3. Dzisiaj natomiast Niedziela Serca dla Parafii. „Bóg zapłać” za datki na tacę. Do puszki na cmentarzu za wywóz śmieci złożyliśmy 510 zł. 92 gr. Za tydzień taca przeznaczona będzie na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu przyszłego roku.

4. Dwuletni Miłosz Smętek z Klucz został zakwalifikowany do ratującej mu życie operacji we Francji. W związku z tym wójt Klucz ogłosił zbiórkę publiczną na ten cel w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę. 21 listopada odbędzie się natomiast koncert charytatywny w Kluczach.

5. Otrzymałem też prośbę o informację o bezpłatnych badaniach słuchu 17 listopada od godz. 15.00 w Olkuszu, w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Francesco Nullo 14.

6. W zakrystii jest do odebrania damska torebka, którą ktoś zostawił w kościele kilka tygodni temu oraz rękawiczka.

7. W najbliższą sobotę, 21 listopada zapraszam do sprzątania kościoła i terenu wokół niego mieszkańców Rodak z ul. Długiej. Przyjdźmy o godz. 9.00 w miarę możliwości licznie. Jeśli będzie pogoda, warto zabrać grabie do liści i oczywiście wszelkiego rodzaju wiadra, szczotki i mopy. A kto nie może przyjść, niech ofiaruje swój datek na kwiaty do ołtarza na ręce pani Basi.

8. Tygodnik „Niedziela” zamieszcza reportaż z pracy misjonarza na Madagaskarze oraz wspomnienie o Marku Perepeczce w 10 rocznicę śmierci aktora. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o Półwyspie Synaj. To tu, tuż za opłotkami turystycznych kurortów, kwitnie terroryzm spod znaku Państwa Islamskiego.

9. Dzisiaj na koniec coś z opowieści góralskich spod samiuśkich Tater:

Jędrek nad grobem swojej baby:
- Oj, skoda Pana Boga, skoda.

- Dlaczego szkoda - pyta przechodzący turysta.
- Jo z nią wytrzymał pietnaście roków, a Pon Bóg ją wziął na całą wieczność. Oj, skoda Pana Boga, skoda!

Dobrej niedzieli wszystkim życzę. Szczęść Boże!