Ogłoszenia duszpasterskie na 25 października 2015 r.1. W tym tygodniu w środę święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza; wieczorem po różańcu Nowenna do Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej.

2. W tym tygodniu ostatnie nabożeństwa różańcowe. Zaczynać się będą, w związku ze zmianą czasu, o godz. 16.30. Od wtorku do piątku po różańcu Msza św. Może warto sobie zrobić rachunek sumienia: ile razy w październiku modliłem/modliłam się na różańcu. A ile razy, mimo, że miałem/miałam taką możliwość, po prostu mi się nie chciało. A tym, którzy się modlili i modlą różańcem chcę zadedykować słowa Pana Jezusa z Betanii: obrałeś/obrałaś najlepszą cząstkę, której nie będziesz pozbawiony...

3. W podniosłym nastroju, licznie zebrani, modliliśmy się w minioną środę modlitwą różańcową i w czasie Mszy Świętej, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. W krótkiej homilii ksiądz biskup, wskazując na figurę Matki Bożej Fatimskiej, przypomniał wezwanie Maryi skierowane do wszystkich w czasie objawień w 1917 roku: Módlcie się na różańcu! Dziękuję wszystkim, którzy przybyli tego wieczoru do kościoła. Mam nadzieję, że wyszliśmy radośniejsi i lepsi.

4. W najbliższą niedzielę uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. o godz. 8.30 i 11.00. Po tej drugiej Mszy św. wyruszymy z kościoła w uroczystej procesji na nasz cmentarz parafialny trasą, którą zawsze idziemy, towarzysząc zmarłym w ostatniej ziemskiej drodze. W czasie drogi odmawiać będziemy różaniec za zmarłych, czytane też będą wypominki oktawalne. Jeśli pozwoli pogoda, w procesji pójdziemy na cmentarz także 8 listopada, na zakończenie Oktawy Wszystkich Świętych. Przypomnę, że 1 listopada mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Jeśli więc planujemy odwiedzić kilka cmentarzy, trzeba tak zaplanować dzień, by być gdzieś na Eucharystii. Przypominam też, że stanie przy grobie daleko od miejsca odprawiania nabożeństwa i, nie daj Boże, rozmawianie, nie oznacza uczestnictwa we Mszy św. Zapraszam zatem do kościoła, gdzie możemy w godnych warunkach uczestniczyć we Mszy św., a później iść w procesji z modlitwami za zmarłych. 1 listopada nie będzie Mszy św. o godz. 16.00. W poniedziałek, 2 listopada zapraszam na jedną z dwóch Mszy Świętych: o godz. 8.30, a po południu o 16.30 Różaniec za zmarłych i Msza św.

5. Od 1 do 8 listopada włącznie nawiedzając cmentarz, będąc po spowiedzi, przyjmując Komunię św. i modląc się w intencjach Ojca św. możemy codziennie uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za zmarłego.

6. W czasie oktawy Wszystkich Świętych ustawiony będzie w kościele paschał i figura Zmartwychwstałego. Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 16.30 zapraszam na różaniec za zmarłych z czytanymi wypominkami oktawalnymi. Po nim także codziennie Msza św. Symbolem naszej modlitwy za zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie odwiedzić lub nie wiemy, gdzie się znajdują może stać się zapalony znicz pod krzyżem misyjnym przed kościołem.

7. „Bóg zapłać" panu Robertowi za całoroczne dbanie o cmentarz. Przypomnę, że co 20 lat trzeba wnosić opłatę za każdy grób. Można to uczynić w kancelarii parafialnej. Otrzymujemy wtedy odpowiednie potwierdzenie. Sprawdźmy, czy mamy to zrobione. Dbajmy też sami o cmentarz i jego otoczenie, pilnując, by do kontenera trafiały tylko konieczne śmieci, bowiem ich wywóz jest coraz droższy i kosztuje już kilka tysięcy złotych rocznie. Przez oktawę Wszystkich Świętych na płocie cmentarza znajdzie się metalowa skrzynka, do której wrzucać można roczną ofiarę za wywóz śmieci. Proszę o ten dar w miarę możliwości każdą rodzinę, która ma grób na naszym cmentarzu. Może to być np. 10 - 20 od grobu, ale niech każdy zadecyduje o tym sam. Obecnie wywóz jednego tylko kontenera z cmentarza to koszt 69 zł., a czasami po jednym pogrzebie zapełnione są dwa.

8. Po Mszach św. można zamawiać w zakrystii wypominki. Wypominki oktawalne czytane są przez osiem dni od 1 listopada począwszy. Za zmarłych z tych wypominek będzie też Msza św. w środę po 1 listopada i na zakończenie Oktawy Wszystkich Świętych.

9. Dziękuję członkom Rady Parafialnej oraz osobom, które chcą aktywniej włączyć się w funkcjonowanie naszej wspólnoty za rozniesienie do skrzynek listowych kopert na ofiary za kolejny kwartał. „Bóg zapłać” Grzegorzowi Binkowi za prace przy konserwacji drzwi wejściowych do kościoła.

10. Kowalski pyta kolegę:
- Czy twoja żona jest brunetką, czy blondynką?

- Trudno powiedzieć. Dwie godziny temu poszła do fryzjera i jeszcze nie wróciła.

Dobrego tygodnia wszystkim życzę. Szczęść Boże!