Zaproszenie na Plac Papieski

ZAPROSZENIE NA PLAC PAPIESKI W SOSNOWCU Z OKAZJI
20. ROCZNICY PIELGRZYMKI JANA PAWŁA II DO DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

Umiłowani Diecezjanie!

Stało się już tradycją, że każdego roku w czerwcu wierni diecezji sosnowieckiej spotykają się na Placu Papieskim w Sosnowcu, by wyrazić Bogu wdzięczność za osobę i wielki pontyfikat Świętego Jana Pawła II oraz podziękować za bezcenny dar obecności Papieża-Polaka w naszej diecezji.

W niedzielę 16 czerwca 2019 roku zgromadzimy się ponownie w miejscu, gdzie trwaliśmy na wspólnej modlitwie z naszym Świętym Papieżem, by wspólnie uczcić 20. rocznicę tego jednego z największych wydarzeń w historii diecezji sosnowieckiej. Tegoroczne uroczystości będą połączone z obchodami przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego i będą odbywać się pod hasłem: „Dzień Wolności i Solidarności”.

Centralnym punktem obchodów będzie dziękczynna Eucharystia, która zostanie odprawiona o godz. 16.00. Natomiast wyjątkowym sposobem na uczczenie tegorocznego jubileuszu będzie I Diecezjalny Rajd Rowerowy ku czci św. Jana Pawła II, który wyruszy z różnych zakątków naszej diecezji, by znaleźć swoją metę na parkingu przy sosnowieckim hipermarkecie Auchan, w miejscu gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Stąd około godz. 15.00 rowerzyści wraz z motocyklistami organizowanego przez Katolicki Klub Motocyklowy Souls' Hunters (poi. Łowcy Dusz) Zlotu Motocyklowego wyruszą w kierunku Placu Papieskiego. W tym samym czasie, około godz. 14.45 z parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu wyruszy Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!" oraz pochód strażaków ochotniczych straży pożarnych z terenu diecezji sosnowieckiej. W marszowym korowodzie przejdą oni na Plac Papieski, by wziąć udział w centralnych uroczystościach rocznicowych. 


Szczegółowy program obchodów przedstawia się następująco:

11.00 Festiwal Organizacji Pozarządowych na sosnowieckim Placu Papieskim
14.45 Wymarsz Marszu dla Życia i Rodziny oraz strażaków spod kościoła św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu
15.00 Wyjazd I Diecezjalnego Rajdu Rowerowy oraz Zlotu Motocyklowego z parkingu przy sosnowieckim hipermarkecie Auchan
15.30 Przybycie na Plac Papieski Marszu dla Życia i Rodziny, pochodu strażaków oraz Rajdu Rowerowego i Zlotu Motocyklowego
16.00 Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Grzegorza Kaszaka
17.00 Strefa rodzinna - dmuchańce, występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej
18.00 „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły” - rekonstrukcja historyczna okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego
19.00 Koncert piosenek z musicalu o życiu Jana Pawła II - „Karol”
20.30 Golec uOrkiestra - koncert z okazji 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Sosnowca.

Umiłowani Diecezjanie, serdecznie zapraszam Was do aktywnego udziału w tych wydarzeniach. Szczegóły odnośnie do uczestnictwa w Rajdzie Rowerowym i Zlocie Motocyklowym oraz Marszu dla Życia znajdują się na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl oraz na plakatach. W duchu modlitwy i radości, po raz kolejny spotkajmy się na sosnowieckim Placu Papieskim. Starajmy się, żeby św. Jan Paweł II nigdy nie został zapomniany. Przebogate nauczanie Ojca Świętego jest naszym ogromnym dziedzictwem i wielkim zadaniem. Gorąco zachęcam Was do lektury kazań, przemówień i innych dokumentów naszego Papieża, bowiem są w nich wskazówki pomagające wyprostować nasze zawiłe drogi życiowe, znajdują się rozwiązania naszych bolesnych problemów i płynie z nich pocieszenie, którego tak bardzo potrzebujemy w naszej codzienności.

Do zobaczenia na jubileuszowych uroczystościach

Wasz Biskup
+ Grzegorz