Rocznica papieskiej wizyty w Sosnowcu

20 lat temu, 14 czerwca 1999 roku, w trakcie 18-dniowej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec. Na miejsce spotkania wybrano plac przy ul. Gwiezdnej, który  wypełnił się liczącym ponad 300 tysięcy osób tłumem wiernych.

"Stoisz na ziemi stolicy świętego Kościoła sosnowieckiego, stolicy czerwonego Zagłębia, czerwonego nie od nienawiści i negacji wartości religijnych i narodowych, ale czerwonego z miłości do Boga i Ojczyzny" - mówił w słowie powitania Ojca Świętego Ksiądz Biskup Adam Śmigielski.

Dziś ciesząc się z wydarzenia sprzed 20 lat zapraszamy do uczczenia tej pięknej rocznicy. Diecezjalne uroczystości odbędą się w sobotę, 16 czerwca i będą miały bardzo różnorodny charakter.

Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II - to wydarzenie będzie łączyć miasta całej diecezji. Grupy zarejestrowanych wcześniej rowerzystów wyjadą m.in. z Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Jaworzna, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia. Wszystkie trasy łączył będzie jeden cel - parking przy sosnowieckim Auchan, gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Ten punkt będzie także miejscem startu zlotu motocyklowego, którego organizatorem jest Katolicki Klub Motocyklowy Souls' Hunters. O g. 15 wszyscy uczestnicy na motocyklach i rowerach wyruszą na Plac Papieski, gdzie o g. 16 rozpocznie się Msza św. odprawiana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.
Ta Eucharystia odprawiana w miejscu, gdzie 20 lat temu stał papieski ołtarz, będzie centralnym punktem obchodów.

Spotkają się na niej nie tylko rowerzyści i motocykliści, ale także uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny pod hasłem „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!”. Marsz rozpocznie się o godz. 14.45 w kościele św. Floriana w Sosnowcu. Szczegółowe informacje znajdują się na poniższym plakacie. Pierwszych 200 osób, które zgłoszą się w miejscu zbiórki i przedstawią zaproszenie, otrzyma darmowy pakiet marszowy zawierający koszulkę oraz bidon.

Uroczyście na Plac Papieski przejdą także strażacy, którzy z orkiestrą i sztandarami wyruszą z parafii św. Floriana o g. 15.15.

Po Eucharystii odbędzie się konkurs dla zarejestrowanych uczestników rajdu rowerowego oraz bogaty program artystyczny, zakończony koncertem zespołu Golec u'Orkiestra o g. 20.30.