Rocznica Pierwszej Komunii
Pierwsza Komunia Święta
Boże Ciało AD. 2019

Dzień bez Śmiecenia

Dzień bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku. 

Jak świętować?

Największą potrzebą tego święta jest uświadamianie ludzi o prawidłowym segregowaniu odpadów. Bo o tym, że nie wolno śmiecić, zostawiać butelek i opakowań w lesie czy parku nie trzeba chyba nikomu mówić. 
 
Zalety segregowania

Segregowanie sprawia, że pozornie nieprzydatne rzeczy, które uchodzą za śmieci, mogą zamienić się w pełno wartościowe przedmioty: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Dla przykładu: recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. Gdy przerabiamy plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt. Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można wykonać porządną ławkę ogrodową. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25-32%, a wody o połowę, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.
 
To liczby, które dają do myślenia i pokazują, że warto segregować odpady. Nie trudno przecież zapamiętać, do którego z kolorowych pojemników lub worków wrzucać śmieci. Powinno to wyglądać tak: do zielonego pojemnika przeznaczamy szkło (ewentualnie do białego), do niebieskiego – papier, do żółtego – metale i plastik oraz opakowania wielomateriałowe, a do brązowego – odpady biodegradowalne.
 
Pamiętajmy o tym, by zgniatać plastikowe pojemniki i butelki. Wtedy zyskamy zdecydowanie więcej miejsca na odpady. Inna pożyteczną rzeczą jest odkręcanie nakrętek (warto je oddać potrzebującym), wylewanie zawartości butelek słoików, kartonów. Jeśli idziemy na zakupy, bierzmy ze sobą jedną reklamówkę albo drewniany koszyk. Jest to o wiele lepsze od kupowania jednorazowych torebek i produkowania kolejnych odpadów. Pamiętajmy też o tym, by nie wyrzucać odpadów mocno zabrudzonych klejami czy zatłuszczonych, ponieważ nie nadają się do recyklingu.
 
11 maja odbędzie się kolejna edycja Światowego Dnia bez Śmiecenia. Każdy z nas powinien jednak obchodzić to święto przez cały rok. I reagujmy na przypadki wyrzucania śmieci przy drodze lub do naszych pięknych lasów!

PSZOK Klucze – Klucze-Osada 36E (przy drodze do „Sylikat”)
wtorek i czwartek 10:00 – 17:00
sobota: 8:00 – 14:00

 

 

Odwiedziło nas

DzisiajDzisiaj634
WczorajWczoraj286
W tym miesiącuW tym miesiącu9775
W sumieW sumie2605126

Niedzielny suchar

Tata pyta swojego syna:
– Jasiu jak było w szkole?
– Dobrze. Pani mnie wyróżniła. Powiedziała, że cała klasa to osły, a ja największy.

Najpopularniejsze

Pogoda
Deszczyk

5,33°C

Rodaki, Ryczówek

Deszczyk
Wilgotnosc: 89%
Czwartek 1,73°C / 10,7°C Umiarkowany deszcz
Piatek 1,79°C / 12,3°C Nieliczne chmury
Sobota 5,86°C / 16,15°C Deszczyk
Niedziela 7,28°C / 18,33°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Poniedzialek 10,76°C / 22,22°C Pochmurno
Wtorek 11,63°C / 22,36°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR