1% na Caritas

Zapewne większość osób czytających ten tekst musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Dzięki zmianom przepisów mamy możliwość w prosty sposób przekazać 1% naszego podatku na rzecz dowolnie przez siebie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomimo to wiele osób wciąż z różnych przyczyn nie chce tego robić. Należy to zmienić!

Jeśli potraficie sami wypełnić zeznanie podatkowe to doskonale wiecie, że wystarczy wypełnić 3 pola w formularzu, aby przekazać 1% podatku. Jeżeli ktoś inny wypełnia PIT za Was to poproście go, aby wypełnił również te 3 pola. Nic Was to nie kosztuje. Nie trzeba chodzić na pocztę, nie trzeba robić przelewów. Nic więcej nie potrzeba. Wystarczy znać nazwę organizacji, którą chcecie wesprzeć i jej numer KRS. Proponujemy wsparcie organizacji, która cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, czyli Caritas Diecezji Sosnowieckiej: numer KRS 0000 222 993.

I nie rezygnujcie z przekazania 1% tylko dlatego, że jego wysokość jest niewielka. KAŻDA ZŁOTÓWKA JEST WAŻNA. 10 osób, które wpłacą 1 zł pozwoli np. na sfinansowanie 4 obiadów dla głodnego dziecka. To jest bardzo konkretna pomoc.

Dlaczego warto nas wesprzeć?

Corocznie rozdajemy 1000 wyprawek szkolnych.
Pomaga nam pomagać ponad 1500 wolontariuszy.
Corocznie organizujemy letni wypoczynek dla ponad 500 dzieci z terenu diecezji i Ukrainy.
W Wigiliach Caritas uczestniczyło 800 ubogich osób.
Przed świętami rozdaliśmy w formie paczek ponad 24,430 ton żywności.
W programie żywnościowym FEAD całoroczną opieką otaczamy 6 826 osób.
Na bieżąco udzielamy pomocy materialnej i rzeczowej potrzebującym.
Na leczenie i rehabilitacje przeznaczyliśmy w 2018 roku prawie 90.000 złotych.
W 19 Spiżarniach Caritas rozdaliśmy w 2018 roku żywność za 2,5 miliona złotych.
Placówki Caritas Diecezji Sosnowieckiej to:
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Będzinie zapewnia opiekę 50 osobom rocznie.
Z usług Stacji Opieki w Sosnowcu rocznie korzysta 1000 osób, a z Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego 400.
Do przedszkola Radosna Wyspa w Sosnowcu uczęszcza 40 dzieci.
W Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka udzieliliśmy wsparcia 19 matkom i 23 dzieciom.
Schronisko dla Bezdomnych w Będzinie daje codziennie schronienie 50 mężczyznom.
Noclegownia dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej zapewnienia miejsce 50 osobom w tym 10 kobietom.
Noclegownia dla Bezdomnych w Sosnowcu pomaga codziennie 45 mężczyznom.
Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej zapewnia schronienie 50 mężczyznom i 5 kobietom.
Jadłodajnia dla ubogich w Olkuszu wydaje 120 ciepłych posiłków dziennie, co daje średnio 44 tysiące wydanych posiłków rocznie.
Dzienny Dom Senior w Olkuszu zapewnia opiekę 30 osobom starszym.
Świetlica Mapet przy Parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie zapewnia opiekę ok. 60 dzieciom.
Świetlica u Matki Teresy przy Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu opiekuje się ok. 50 dziećmi.
Świetlica Betlejem w Wolbromiu ma pod swoją opieką 35 dzieci.

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA

Umiłowani Diecezjanie!

Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Sercem! (św. Jan Paweł II). Pragnę podziękować wszystkim, którzy spieszą z pomocą potrzebującym. Bez Waszego zaangażowania wielu naszych braci nie mogłoby bezpiecznie przejść przez trudne okresy swojego życia. To dzięki Wam nic nie straciły na aktualności słowa: Popatrzcie, jak oni się miłują, opisujące wspólnotę Kościoła pierwszych wieków. Cieszy również fakt, że nasza chrześcijańska pomoc udzielana jest w sposób profesjonalny i dzięki naszej Caritas ciągle się rozwija.

Do listy placówek prowadzonych przez sosnowiecką Caritas, takich jak: noclegownie, schroniska dla bezdomnych, Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, przedszkole, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Zakład Rehabilitacji Leczniczej, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, jadłodajnia i magazyn żywności, dołączył końcem roku Dzienny Dom Senior+ w Olkuszu przeznaczony dla 30 osób nieaktywnych już zawodowo. W ostatnim roku powstało również 19 punktów wydawania żywności o krótkim terminie przydatności, w których regularnym wsparciem objętych było prawie 4 tysiące rodzin. Otrzymały one żywność za ponad 4 miliony zł.

Sosnowiecka Caritas co roku organizuje również wypoczynek letni dla 500 dzieci i młodzieży, wspiera rehabilitację oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Wszystko to jest możliwe dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób nieobojętnych na ludzką krzywdę.

Trwa czas rozliczeń podatkowych. Dlatego ponownie zwracam się do Was, Drodzy Diecezjanie, jak i do wszystkich ludzi dobrej woli, z prośbą o przekazanie 1% Waszego podatku dochodowego na dzieła Caritas. Dla każdego z Was została przygotowana ulotka. Zawiera ona wszystkie informacje, co zrobić, by udzielić wsparcia.

Matce Przenajświętszej powierzam Was, Drodzy Diecezjanie, i nasze wspólne dzieła. Niech patronowie naszej diecezji św. Brat Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski wypraszają u Boga potrzebne Wam łaski.

+ Grzegorz Kaszak
BISKUP SOSNOWIECKI