Cordis Nobilis

Nagroda Cordis Nobilis ma już dziesięć lat. Podczas jubileuszowej gali, połączonej z tradycyjnym spotkaniem noworocznym przedstawicieli samorządu gminy Olkusz, pamiątkowe statuetki trafiły do kolejnych, zasłużonych dla miasta. Jak zwykle kapituła przyznała pięć tytułów.

(...) W kategorii Nauczyciel nagroda trafia do pedagogów prowadzących działalność na rzecz wychowania dzieci i młodzieży poza zwykłymi obowiązkami w szkole. Tutaj wybór padł na Bożenę Szymonek, katechetkę ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu (mieszkanka Rodak). Laureatka od lat angażuje się w projekty wspierające najbardziej potrzebujących. Od ponad 20 lat jest opiekunem Koła Wolontariuszy, które z jej inspiracji wspierało akcje charytatywne m.in. w Domu Samotnej Matki w Sosnowcu, czy Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Bożena Szymonek, aktywnie działa też w Stowarzyszeniu Dobroczynnym Res Sacra Miser, w którym pomaga organizować corocznie Targi Wolontariuszy. Od ubiegłego roku jest kierownikiem merytorycznym projektu „Blok, podwórko, kamienice, a gdzie podziały się świetlice?” polegającym na prowadzeniu trzech świetlic opiekuńczo-wychowawczych.

za: Przegląd Olkuski