Sprawozdanie Duszpasterskie za 2018 r.

Wstęp

Czas to dobry temat na koniec roku, przy całej kalendarzowej umowności tego wydarzenia. Skąd się wziął czas? Pan Bóg dał mu istnienie, gdy stworzył rozmaite rzeczy. Przed stworzeniem świata nie było czasu, nie było godzin, dni i tygodni, miesięcy i stuleci. Była wieczność. Bóg był bez początku, niezmienny, nie starzejący się nigdy. Stwarzając świat i wszystkim rzeczom nadając istnienie, Bóg nadał istnienie i czasowi. Pan Bóg stworzył czas dla ludzi po to, aby ludzie w czasie czyli przez dobre używanie czasu zasłużyli na wieczność szczęśliwą, na połączenie się z Bogiem na wieki w Niebie. Jak naucza św. Paweł: czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. (1 Kor 10,31)

Duszpasterstwo

Z Chrystusem zatem podsumujmy 2018 Rok Pański. Oczywiście w naszej parafii, która liczy 463 rodziny. Tyle przynajmniej przyjęło księdza w czasie ubiegłorocznej wizyty duszpasterskiej: 251 w Ryczówku, 190 w Rodakach i 22 w Godawicy i na Rzece po obu stronach. W sumie na stałe w naszej parafii mieszka ok. 1730 osób. Dodatkowo wiele innych jest tu np. zameldowanych, chociaż przebywa praktycznie za granicą bądź w innych miejscowościach naszego kraju.

W 2018 roku sakrament Chrztu św. przyjęło 21 osób: 14 dzieci było z Ryczówka, 6 z Rodak i jedno dziecko spoza parafii. W sumie 11 chłopców i 10 dziewcząt. Do I Komunii św. przystąpiło 20 dzieci (8 dziewczynek i 12 chłopców). Bierzmowania nie było. Na ślubnym kobiercu stanęło pięć par. Pożegnaliśmy 26 zmarłych: 15 z Ryczówka, 11 z Rodak. zdecydowana większość przyjęła przed śmiercią sakramenty święte. Przez cały rok, ale szczególnie przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą odwiedziłem kilkudziesięciu chorych z posługą sakramentalną.

Przez 12 miesięcy ponad 29 procent mieszkańców uczestniczyło regularnie w niedzielnych Mszach św., zdecydowanie więcej z okazji świąt. Większość z nas regularnie przystępuje, jeśli może do sakramentu pokuty. Były też oczywiście adwentowe Roraty, modlitewna inauguracja i zakończenie roku szkolnego. nabożeństwa majowe, czerwcowe i październikowe, wypominki za zmarłych i Drogi Krzyżowe. W środy mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwach do Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej.

Były też rekolekcje: w Wielkim Poście wygłosił je ks. Tomasz Zmarzły, a Adwentowy Dzień Skupienia poprowadził ks. Mirosław Sołtysek. W Wielkim Poście w ramach rekolekcji zorganizowana została Droga Krzyżowa z kościoła św. Marka do kościoła parafialnego.

Ważnymi wydarzeniami były odpusty: 29 kwietnia z okazji św. Marka i 1 maja z okazji św. Józefa. W niedzielę, 26 sierpnia ks. dr Michał Borda przewodniczył głównej uroczystości odpustowej ku czci Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej. Była to jednocześnie 60 rocznica powołania do życia naszej parafii, 50 – lecie życia i 25 – lecie kapłaństwa księdza proboszcza.

Parafia pielgrzymek

Nasza parafia to parafia pielgrzymek. Sami pielgrzymujemy i przyjmujemy uczestników pielgrzymek pieszych. W 2018 roku zorganizowane zostały dwie parafialne pielgrzymki autokarowe. 26 maja pojechaliśmy do sanktuarium pasyjno – maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej i do muzeum św. Jana Pawła II w Wadowicach. 18 sierpnia byliśmy natomiast w przepięknym barokowym sanktuarium w Krzeszowie na Dolnym Śląsku, gdzie zaprosił nas mający swoje korzenie w naszym regionie ks. dr Józef Lisowski, który zresztą przyjął zaproszenie do przewodniczenia uroczystościom odpustowym w naszej parafii w 2019 roku.

Gościliśmy uczestników pielgrzymek pieszych z różnych stron polski. Swój postój, konferencje lub Msze św. miały pielgrzymki m.in. z Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Krakowa, a noclegi pielgrzymi z Bierunia, Bahledówki, Andrychowa. Gościem naszym i pielgrzymki z Suchej był po raz pierwszy w Rodakach ks. bp Jan Szkodoń. Również pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej odpoczywali wokół kościoła w Rodakach. Wzięli też udział w konferencji wygłoszonej przez ks. Mirosława Toszę. Pątników odwiedził bp Grzegorz Kaszak, który powędrował z nimi do Ogrodzieńca.

Wydarzenia

Przez ostatnie 12 miesięcy w naszej parafii, jak zwykle, sporo się działo. 28 stycznia zespół Rodaczanie razem z Tesamee zorganizowali w naszym kościele „Pożegnanie z kolędą”. Były też Dni Seniora w Ryczówku i Rodakach. 11 kwietnia zorganizowano wiosenne sprzątanie Rodak z udziałem ponad 50 osób. 31 maja wzięliśmy udział w procesji Bożego Ciała, tym razem cztery ołtarze znajdowały się w Rodakach. 2 września odbyły się u nas Dożynki Gminne. 11 listopada włączyliśmy się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego. Pożegnaliśmy też niestety nieodżałowanego pana organistę, śp. Mieczysława Kumelę.

Prace remontowo – modernizacyjne

Przyznam się, że nie spodziewałem się, że w 2018 roku uda się przeprowadzić aż tylu prac remontowo – budowlanych. W przededniu wspomnienia swojego patrona w kościele św. Marka został zamontowany nowy alarm włamaniowy i przeciwpożarowy: cztery nowe czujki przeciwpożarowe, kilka czujników ruchu i centralka.

W czerwcu rozpoczął się też remont zakrystii, korytarza, salki katechetycznej i magazynku. Ekipa budowlana zerwała podłogi nasączane środkiem, dzięki któremu w zakrystii zawsze unosił się specyficzny zapach. Na nową wylewkę trafił styropian i płytki. Trzeba też było szlifować praktycznie wszystkie ściany i kłaść nowy tynk. We wszystkich remontowanych pomieszczeniach brakowało wentylacji, stąd pojawiał się grzyb. Trzeba więc było przygotować wentylację z wyprowadzeniem na dach. Założone zostało nowe okablowanie i plafony, nowa szafka i okablowanie licznika energii. Wykonane też zostało na zamówienie pięć par nowych drzwi. Do salki zakupiono m.in. grę  - piłkarzyki. Przywiezione zostały do zakrystii i zamontowane robione na zamówienie meble czyli tzw. kredensja i szafy na szaty liturgiczne. W tym czasie prowizoryczna zakrystia znajdowała się z tyłu kościoła. Stare meble trafiły do swojego pierwotnego miejsca przeznaczenia czyli kościoła św. Marka. Zlikwidowana też została jedna z gablotek z tyłu kościoła, gdzie swoje miejsce znalazł stały konfesjonał dla księdza – gościa z oświetleniem.

Obok prezbiterium w naszym kościele pojawiły się dwa telewizory, pojawiają się na nich teksty, by wszyscy jeszcze piękniej i pewniej śpiewali czyli modlili się. Za wyświetlanie tekstów odpowiada bezprzewodowy program, jest też specjalny komputer muzyczny.

Dwa dzwony na dzwonnicy za kościołem: Jan i Maria, znów wzywają do modlitwy. Mają całkowicie nowy mechanizm - magnetyczne silniki, które uruchamiają ciężkie dzwony. Za całość odpowiada szafa sterująca wyposażona także w bezprzewodowy system uruchamiający. Instrumenty otrzymały też nowe, kute serca. Nowe jest też zawieszenie dzwonów i uchwyty mocujące z gumą mocującą. 30 października rozpoczął się remont dzwonu na wieży, tzw. sygnaturki, która okazała się być uszkodzona i zagrażająca upadkiem. Wymieniony został silnik dzwonu,  założone zostały także specjalne, gumowe nakładki. Wszystko po to, by zmniejszyć drgania instrumentu, jakim jest dzwon. Zawisł też on na nowej konstrukcji. Wymienione zostało też serce dzwonu.

Tuż przed Bożym Narodzeniem nastąpiła też wymiana oświetlenia w naszym kościele w tzw. korytach w poprzek sufitu świątyni. Stare jarzeniówki zostały zdemontowane. W ich miejsce zamontowano całkowicie nową instalację: kilkadziesiąt szklanych tub z oświetleniem ledowym.

Z nowych rzeczy do naszego kościoła wymienię tylko nowy, zielony ornat i nowy, haftowany welon. Przed Wszystkimi Świętymi dotarł system nowego, cyfrowego nagłośnienia mobilnego z dwoma bezprzewodowymi mikrofonami. Nowe otoczenie zyskał też, m.in. dzięki współpracy z IPN Głaz Pamięci przed kościołem. Naprawiony też został jeden z reflektorów oświetlających kościół z zewnątrz i jedna z gaśnic. Jest też nowa figura do Grobu Pańskiego i dywan przez środek kościoła.

Sprawy materialne

Nikt nie lubi słuchać w kościele zbyt wiele o pieniądzach. Ale co jakiś czas informuję o najważniejszych wydatkach i kosztach. Te pieniądze pochodzą przecież ze składek i darów parafian, parafia nie ma dotacji z zewnątrz.

Remont zakrystii kosztował ponad 55 tys. zł. Meble robione na zamówienie to koszt 19.500 zł. Remont dzwonów, system multimedialny to koszt prawie 45 tys. zł. Remont oświetlenia w suficie z tyłu kościoła kosztował 4.550 zł. A to tylko niektóre wydatki. Oba kościoły są ubezpieczone, opłacamy też ochronę przez jedną z firm, trzeba zapłacić za prąd w dwóch kościołach, kaplicy św. Józefa i Domu Parafialnym, za gaz do ogrzewania, niektóre podatki itd.

W 2018 roku w kopertach na rzecz naszego kościoła złożyliśmy: w Rodakach: 12.200 zł.; w Ryczówku: 9.980 zł. Wszystkie datki zostały skrupulatnie zapisane w specjalnej księdze, która pozostanie w archiwum parafii. Z ofiar przy okazji opłatków na remont dzwonów z obu wsi złożyliśmy 4.100 zł. Oczywiście dochodzą do tego niedzielne tace, średnio po ok. 800 zł. i nieco więcej w tzw. Niedziele Serca dla Parafii. Na konto parafii wpłynęło przez cały rok 3400 zł. Są dwie rodziny, które regularnie, co miesiąc przekazują pewną kwotę pieniędzy, inni czynią to okazjonalnie. „Bóg zapłać!”. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom, dziękuję też tym, którzy średnio co miesiąc przychodzą, by posprzątać swój kościół i jego otoczenie, dbają też o kwiaty, przygotowanie dekoracji, szopki czy Grobu Pańskiego.

A krytykującym przypomnę: zanim coś powiesz POSŁUCHAJ, zanim skrytykujesz POCZEKAJ, zanim się pomodlisz WYBACZ, zanim coś napiszesz POMYŚL. Jak jest napisane w Piśmie św.: Gdy człowiek żywi złość przeciw drugiemu, jakże u Pana szukać będzie uzdrowienia? Nie ma on miłosierdzia nad człowiekiem do siebie podobnym, jakże błagać będzie o odpuszczenie swoich własnych grzechów? (Syr 29, 3-4). Przypomnę też słowa papieża Franciszka: chrześcijanin, zanim zacznie plotkować, powinien ugryźć się w język. To będzie nam służyło, bo język opuchnie i nie będzie można plotkować (25.09.2015).

Plany

Jak zawsze o planach na przyszłość wolę się wypowiadać bardzo ostrożnie. Jak już jednak kiedyś wspominałem, myślę o wymianie płytek w prezbiterium. Wcześniej ma być dokonana dokładna ekspertyza stanu posadzki w tym miejscu. Wstępne oględziny przez fachowców wykazują jednak, że wylewka pod płytkami jest pęknięta. Trzeba więc będzie ją prawdopodobnie zrobić od nowa. Wiąże się to z wymianą dużej części powierzchni płytek. Planuję też przegląd dachu świątyni.

Będzie prawdopodobnie zorganizowana pielgrzymka autokarowa, odwiedzą nas pielgrzymi z różnych stron Polski, przeżyjemy święta, rekolekcje, nabożeństwa. Wielkopostne rekolekcje poprowadzi ks. Marcin Paś, duszpasterz młodzieży diecezji gliwickiej, odpustowi parafialnemu przewodniczyć będzie ks. dr Józef Lisowski, kanclerz diecezji legnickiej. I Komunia planowa jest 25 maja, rocznica I Komunii św. 19 maja.

Zakończenie

A póki co świętujmy Nowy Rok. Nie jak poganie, ale po chrześcijańsku: to jest z poczuciem wewnętrznej wolności od zegarów, kalendarzy, cyfrowych programów do zarządzania czasem, bez wróżek, astrologii, numerologii i tym podobnych głupstw i zwodzeń.

ks. Jarosław Kwiecień
proboszcz