"Niedziela" polecaAbp Bashar Matti Warda CSsR chaldejski biskup Irbilu w irackim Kurdystanie w wywiadzie dla "Niedzieli" opowiada o sytuacji chrześcijan, którzy schronili się w tym mieście przed atakami Państwa Islamskiego. – W ubiegłym roku było w moim mieście 13,6 tys. rodzin, z których 3 tys., niestety, opuściły Irbil. Rodziny chrześcijańskie są zakwaterowane w wynajętych przez Kościół domach oraz w przyczepach kempingowych. Inne wynajmują domy na własną rękę. Nikt nie koczuje już w namiotach, co miesiąc dostarczamy żywność, działają służba zdrowia i szkoły. Na szczęście wojska ISIS nie poszły dalej w stronę Kurdystanu – iracka armia i Peszmergowie zagrodzili im drogę. Ale ludzie żyją w strachu, że znowu coś się wydarzy.

Duża część elit politycznych Europy zachodniej nie jest zdolna do zrozumienia aktualnego problemu migracji. Pisze o tym w "Niedzieli" Antoni Szymański. – Świadczą o tym decyzje Parlamentu Europejskiego oraz innych gremiów, skoncentrowanych na poradzeniu sobie wyłącznie z obecnym, nieoczekiwanie dużym napływem tzw. uchodźców. Nie dostrzegają one tego, że przyjęcie kilkuset tysięcy emigrantów jest zachętą dla mieszkańców biednych i skonfliktowanych rejonów Afryki i Azji, aby również wyemigrować do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. Tych ludzi są miliony! Nasili to wyzbywanie się przez nich dorobku całej rodziny i wędrówkę do Europy, którą wielu przypłaci zdrowiem i życiem.

Tematem wiodącym bieżącego numeru jest rodzina – bastion wiary. Rodzina jest w głębokim kryzysie. To skutek podłożenia pod tę instytucję bomby, która już dokonała zniszczeń – ta bomba to pigułka antykoncepcyjna.

Paweł Zuchniewicz przypomina w "Niedzieli", że kiedy w 1960 r. Karol Wojtyła po raz pierwszy opublikował książkę "Miłość i odpowiedzialność", niektórzy duchowni oburzali się, jak ksiądz, w dodatku biskup, może podejmować problematykę seksualną. "Miłość i odpowiedzialność" ukazała się trzy lata po wprowadzeniu na rynek amerykański pigułki antykoncepcyjnej i trudno przypuszczać, by to właśnie o nowym specyfiku myślał Wojtyła, formułując tezy zawarte w tej książce. Doskonale zdawał sobie natomiast sprawę z właściwości ludzkiej natury, która na skutek grzechu pierworodnego uległa istotnemu zranieniu. Miłość została zdominowana przez pożądanie, człowiek, zamiast dawać siebie, zapragnął posiadać, a wzajemne zaufanie zastąpiły podejrzliwość i strach. Nie tego Bóg pragnął dla najdoskonalszego ze swoich stworzeń.

Tygodnik przypomina też, że 30 września papież zatwierdził 8 dekretów dotyczących 12 sług Bożych. Wśród nich znaleźli się Polacy: ks. Franciszek Blachnicki – założyciel ruchu Światło-Życie i Hanna Chrzanowska – prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego. W numerze znajdziemy także świadectwo o małżeński dialogu i ruchu Spotkań Małżeńskich, a także informacje o papieskich zmianach w orzekaniu nieważności małżeństwa.