CiemiernikKwitnie przy Domu Parafialnym co roku. I co roku mnie fascynuje. Ciemiernik. Zapowiedź zimy...

W czasie, gdy wszystkie niemal rośliny przygotowują się do snu zimowego, ta korzysta z tego, że nic ją nie zasłania i wydaje śnieżnobiałe kwiatki, które z czasem przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.

Ciemierniki to rośliny wytrzymałe i mało wymagające. Rosną dość wolno, więc przy sadzeniu warto dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca, gdzie chcemy je posadzić, aby później nie było konieczności przesadzania, którego nie lubią (źle reagują na uszkodzenia korzeni). Gdy będą rosły w jednym miejscu wiele lat, z roku na rok będą silniejsze i będą obficiej kwitnąć.

W krajach o łagodnym klimacie ciemiernik biały zakwita w listopadzie i grudniu i jest popularną dekoracją w okresie Bożego Narodzenia (nazywany jest „różą Bożego Narodzenia”). W Polsce ciemiernik biały kwitnie w zależności od pogody od stycznia do kwietnia. Może się zdarzyć, że zakwitnie jesienią (najczęściej), gdy dłużej utrzymują się dodatnie temperatury.