"Niedziela" polecaTematem najnowszego numeru "Niedzieli" jest rozpoczynające się 4 października Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów ds. Rodziny obradujące na temat: "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym". W związku z tym wydarzeniem Włodzimierz Rędzioch przeprowadził wywiad z kard. Robertem Sarahem, prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Tematem rozmowy były przede wszystkim argumenty związane z pracami synodu o rodzinie, które budzą tak wiele emocji i dyskusji. – Refleksja o rodzinie nie może być kalkulacją: Eucharystia dla rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, związki cywilne, otwarcie na związki homoseksualne, ponieważ miałyby pozytywne elementy do zaproponowania wspólnotom chrześcijańskim... Co to za sposób rozumowania? Rodzina chrześcijańska jest żywym ciałem, które rodzi się w Chrystusie i z Chrystusem. Związek homoseksualny nie jest w Chrystusie ani z Chrystusem. Nie ma innej rodziny niż związek między mężczyzną a kobietą otwarty na przekazywanie życia. Zdrada rodziny jest zdradą Chrystusa, ponieważ małżeństwo jest darem, który otrzymujemy od Boga – dzieli się z czytelnikami "Niedzieli" kard. Sarah zaznaczając jednocześnie, że nie pomoże się rodzinie przezwyciężyć problemów, mówiąc tylko o jej trudnościach. – Nadszedł czas, aby mówić o pięknie rodziny! – dodaje kard. Sarah.

27 września 2015 r. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbyła się pierwsza dysputa z cyklu Raport Jasnogórski 2016. – To najnowsza inicjatywa Zakonu Paulinów. To także powrót do kilkusetletniej tradycji dysput teologicznych. Tym razem jasnogórskie dysputy przez dziewięć miesięcy mają nas przygotować do 1050. rocznicy chrztu Polski – pisze na łamach "Niedzieli" ks. Jacek Molka. Pierwszy panel dyskusyjny nosił tytuł "Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom". Wzięli w nim udział: abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP, Anna Rastawicka – członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Joanna Banasiuk – doktor nauk prawnych reprezentująca Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i Marek Jurek – poseł do Parlamentu Europejskiego. Kolejne debaty w tym roku odbędą się 24 października, 22 listopada i 20 grudnia.

Tygodnik przybliża też sylwetkę zmarłego 22 września 2015 r. w Warszawie ks. Feliksa Folejewskiego, pallotyna, Apostoła Miłosierdzia Bożego, apostoła Warszawy, a z okazji przypadającego 5 października wspomnienia św. Faustyny publikuje wywiad z abp. Stanisławem Nowakiem, współkonstruktorem kultu Bożego Miłosierdzia. Nie zabrakło też odwołań do rozpoczynającego się miesiąca różańcowego.