Dolnośląskie pielgrzymowanie

Krzeszów – europejska perła baroku, nie jest już mieszkańcom naszej parafii obcy. 18 sierpnia pielgrzymowaliśmy tam, by m.in. spojrzeć w oczy Matce Bożej w najstarszej w Polsce ikonie Jej poświęconej.

Pięć godzin jazdy autokarem (z przerwami), sympatyczni kierowcy, niemęcząca pogoda i rewelacyjny przewodnik. Na miejscu spotkanie z ks. dr Józefem Lisowskim, który był właściwie inicjatorem pielgrzymki do tego miejsca. Jego przodkowie pochowani są m.in. na cmentarzu w Rodakach, rodzina mieszka w Kwaśniowie, a sam jest kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Legnicy i wykładowcą Prawa Kanonicznego. Przypadkowo wizerunek jednego z aniołów w głównym kościele ma jego oblicze. "Bo panie, które odnawiały kościół, zapatrzyły się w księdza Józefa" - żartował przewodnik. To dzięki ks. Lisowskiemu, jego sprytowi i zapobiegliwości, zaniedbany kiedyś zespół klasztorny cystersów nabrał nowego blasku. I to jakiego…

Dwa kościoły: cysterski i parafialny dla mieszkańców okolicznych wiosek, mauzoleum Piastów Śląskich, replika Grobu Pańskiego, rozbudowana Droga Krzyżowa, kaplica na wodzie, gdzie zwykł rozmyślać cysterski opat – wszystko to na długo zostanie w pamięci pielgrzymów.

W Krzeszowie zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci. Było coś dla ducha, m.in. uroczysta Msza św., ale też dla ciała – obiad z pysznym sernikiem. Było zwiedzanie świątyń, ale też tajemniczych podziemi, a co odważniejsi wdrapali się na wysoką wieżę. A przewodnik dał nam wspaniałą katechezę o św. Józefie, Maryi, ale także o  starotestamentalnych bohaterach. Zapamiętamy też ślub z przemówieniem panny młodej, w którym przypadkowo uczestniczyliśmy i koncert organowy.

A propos: dziadkowie Maryi (pradziadkowie Pana Jezusa) to Stolanus i Emerentiana. Ta ostatnia może być patronką emerytur. No chyba, że to będą panowie Zus i Krus...


Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium oraz celem pielgrzymek. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do UNESCO. 

Krzeszów to przede wszystkim Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy.

Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa.

Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa.

Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez św. Jana Pawła II.