Jarosław

Imię Jarosław wywodzi się z języków słowiańskich. Stanowi ono złożenie dwóch członów: „jary”, a więc „mocny, silny” oraz „sława”. Imię to znaczy zatem tyle co: „mocny sławą”.

Imieniny Jarosława wypadają: 21 stycznia, 25 kwietnia, 7 czerwca, 24 czerwca oraz 1 sierpnia.

Jarosław w innych językach
W języku węgierskim odpowiednikiem imienia Jarosław jest forma Jaroszlav, w hiszpańskim Jaroslav, we francuskim Iaroslav, zaś w języku greckim Iaroslaos.

Znani Jarosławowie
Święty Jarosław jest wspominany w Kościele prawosławnym: książę muromski, był prawnukiem wielkiego księcia Włodzimierza, wnukiem księcia Jarosława Mądrego i najmłodszym synem księcia Światosława. Będąc już dorosłym człowiekiem uprosił ojca, aby przekazał mu położone nad rzeką Oką (na wschód od obecnej Moskwy) miasto Murom, nie poddającą się chrystanizacji ostoję pogaństwa. Książę Jarosław zebrał swoje wojska, najbliższą rodzinę (w tym piętnastoletniego Teodora i 12-13-letniego Michała) oraz duchowieństwo i wyruszył z Kijowa na północ. Po kilku miesiącach stanął u wrót niepokornego miasta. Wysłał tam syna Michała, aby przekonał mieszkańców do poddania miasta bez rozlewu krwi. Jednak poganie zabili księcia i zaczęli przygotowywać się do walki. Gdy jednak ujrzeli przeważające siły Jarosława ulegli. Sprawując władzę w Muromie, książę Jarosław wzniósł najpierw cerkiew Zwiastowania Matki Bożej (później cerkiew świętych Borysa i Gleba), gdzie pochował zabitego syna i rozpoczął propagowanie wiary chrześcijańskiej. Uparci poganie byli nieustępliwi. Jednak pewnego dnia, gdy otoczyli dom książęcy, grożąc mu śmiercią, władca śmiało wyszedł do buntowników z ikoną Matki Bożej w rękach. To sprawiło, że wkrótce wszyscy uroczyście przyjęli chrzest w wodach rzeki Oki. Książę Jarosław zmarł w 1129 r. i tak jak jego synowie - Michał i Teodor - został pochowany w cerkwi Zwiastowania. W 1533 r. ich groby otwarto, a relikwie umieszczono w jednym wspólnym grobowcu w Monasterze Zwiastowania w Muromie. Na ikonach święty przedstawiany jest jako mężczyzna w sile wieku, z jasnokasztanową, przypruszoną siwizną brodą i kędzierzawymi włosami. Ubrany jest w czapę i szaty książęce. W prawej dłoni trzyma krzyż (chociaż nie poniósł męczeńskiej śmierci), lewą stojący u nogi miecz. Niekiedy występuje w towarzystwie swych synów - młodzieńców ubranych w książęce futra i czerwone płaszcze, trzymających krzyże lub mających dłonie złożone w modlitewnym geście.

Znane osoby o imieniu Jarosław:

książę Jarosław Mądry (978-1054) − władca Rusi Kijowskiej,
Jarosław Bako − polski piłkarz,
Jarosław Bogoria (ok. 1276-1376) − arcybiskup gnieźnieński,
gen. Jarosław Dąbrowski (1836-1871) − polski działacz rewolucyjno-demokratyczny,
Jarosław Jaromi Drażewski (1961-) − polski gitarzysta bluesowy,
Jaroslav Foglar (1903-1999) − pisarz czeski,
Jarosław Gugała (1959-) − polski dziennikarz i dyplomata,
Jarosław Hampel (1982-) − polski żużlowiec,
Jaroslav Hašek (1883-1923) − pisarz czeski, autor przygód Szwejka,
Jaroslav Heyrovský (1890-1967) − czeski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1959,
Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) − polski pisarz,
Jarosław Jakimowicz (1969-) − polski aktor,
Jarosław Kaczyński (1949-) − polski polityk,
Jarosław Kalinowski (1962-) − polski polityk ludowy, wicepremier RP w latach 1997 i 2001-2003
Jarosław Kret (1963-) − polski dziennikarz telewizyjny,
Jarosław Krupski − polski piłkarz,
Jarosław Kulczycki − polski dziennikarz telewizyjny
Jarosław Kuźniar − polski dziennikarz telewizyjny,
Jarosław Mianowski − polski muzykolog (1966-2009),
Jaroslav Pitner − czechosłowacki hokeista i trener,
Jarosław Polak (1972-) − polski perkusista, gitarzysta, basista i wokalista,
Jaroslav Sakala − czeski skoczek narciarski,
Jaroslav Seifert (1901-1986) − poeta czeski, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1984,
Jarosław Szlagowski (1959-) − polski perkusista rockowy,
Jarosław Śmietana (1951-2013) − polski gitarzysta jazzowy,
Jarosław Urbaniak (ur. 1966) − polski polityk,
Jarosław Źrałka (ur. 1976) – polski archeolog,
Jarosław Żamojda (1960-) − polski reżyser filmowy i operator.