Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

Umiłowani Diecezjanie!

Jako Polacy doświadczamy szczególnego czasu, jakim jest jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. To, że akurat nam dane jest go przeżywać, możemy traktować jako przywilej, ale zarazem zobowiązanie wobec tego szczególnego dziedzictwa, jakim jest Ojczyzna. Św. Jan Paweł II mówił, że Ojczyzna to nie tylko terytorium, ale przede wszystkim dziedzictwo duchowe, w tym dziedzictwo pamięci. Wierni nauczaniu św. Jana Pawła II, jako Kościół lokalny przez niego utworzony, chcemy włączyć się w zadanie stania na straży pamięci o tym, co polskie.

Program obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w naszej diecezji jest bardzo bogaty. Będziecie, Drodzy Diecezjanie, informowani przez Waszych duszpasterzy i środki społecznego przekazu o kolejnych jego punktach. Dziś chciałbym zwrócić Waszą uwagę, a jednocześnie gorąco zachęcić Was i poprosić o włączenie się w dzieło szczególnie cenne, które bardzo leży mi na sercu, jakim jest diecezjalny konkurs literacko-historyczny pt.: „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”. Przez ten konkurs chcemy ocalić przechowywaną w wielu naszych rodzinach chlubną pamięć o naszych przodkach, którzy poświęcali się dla ojczyzny, niejednokrotnie spalając się na jej ołtarzu. Mogą to być historie naszych przodków uczestniczących w bojach o polskość czy to w 1918 r., czy w latach II wojny światowej. Mogą to być historie budowania przez dziadów i ojców polskiej państwowości lub opisy znaczących wydarzeń, których nasi przodkowie byli uczestnikami. Jestem przekonany, że wiele takich wydarzeń jest przechowywanych w naszych rodzinach. Proszę spiszcie je. Utrwalmy tę pamięć z wdzięczności wobec przodków, ale także w imię zobowiązania wobec przyszłych pokoleń, które po nas będą odpowiedzialne za wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. Czuwajmy, proszę, przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się je wzbogacić.

Po bliższe informacje odsyłam na stronę internetową naszej diecezji, do „Niedzieli sosnowieckiej” oraz do plakatu i specjalnych ulotek, które zostały dostarczone do każdej parafii.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Grzegorz Kaszak