"Niedziela" poleca Papież Franciszek wkrótce odwiedzi Kubę. Ks. Witold Lesner, polski misjonarz pracujący na Kubie w wywiadzie dla "Niedzieli" mówi: – Na Kubie jest super! Jest bardzo biednie i codzienne życie jest bardzo trudne, ale rekompensują to wspaniali ludzie. Co mnie dziwi? Jeszcze się nie przyzwyczaiłem do pytań w stylu: Co to znaczy, że pan jest księdzem? Dlaczego nie ma pan żony, rodziny? Dlaczego na tym białym stole (ołtarzu) palą się świeczki? Tak, to mnie za każdym razem zaskakuje. Dla odmiany nauczyłem się już w każdej rozmowie w biurze parafialnym zadawać następujące pytania: A jest pani ochrzczona? Ochrzczona w Kościele katolickim? Czy praktykuje spirytyzm lub santerię?

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego każe szukać odpowiedzi na pytanie czy Krzyż jest dla mnie ikoną, znakiem przynależności, ozdobą czy talizmanem? Ks. Jarosław Krzewicki w najnowszej "Niedzieli" pisze: – Dla chrześcijan krzyż to więcej niż relikwia, wspomnienie, symbol, znak. Dla prawosławnych jest ikoną, czyli uobecnieniem rzeczywistości, na którą wskazuje, jest niczym okno do nieba, przez które możemy zobaczyć i dotknąć chwalebnych ran Ukrzyżowanego. Według Lutra, Chrystus ukrył w nim swoje Bóstwo, w znaku hańby i poniżenia ukrył swą godność i chwałę. My zaś skrywamy w krzyżu nasze człowieczeństwo. Św. Paweł pisze, że chlubić się będzie Chrystusem, i to ukrzyżowanym . "Moc bowiem w słabości się doskonali" . To właśnie w krzyżu zanurzamy to, co kruche i śmiertelne.

Tygodnik przybliża też dzieje Krzyża Pańskiego – niezwykłej relikwii Jezusowej Męki oraz informuje, że 14 września zakończy się francuska faza procesu o uznanie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia przypada trzecia rocznica nadzwyczajnego uzdrowienia, mającego otwierać drogę do kanonizacji.

O uroczystości koronacji wizerunku Kalwaryjskiej Matki zawierzenia w Praszce mówi na łamach "Niedzieli" abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zaś Witold Dudziński wspomina, że 21 września 1980 r., w głębokim bądź co bądź PRL-u, w pierwszym programie państwowego radia, pojawiła się Msza św., której transmisja była jednym z postulatów strajkujących w sierpniu robotników.

Tygodnik pisze też o siostrach zakonnych, pracujących jako lekarki oraz przedstawia refleksję ks. Jacka Stryczka o bogactwie i o tym jak pomagać potrzebującym.