Ogłoszenia duszpasterskie na 29 października 2017 r.

1. Dzisiaj liturgiczna uroczystość rocznicy poświęcenia własnego kościoła. W środę Uroczystość Wszystkich Świętych, a w czwartek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny. I piątek miesiąca – okazja do spowiedzi i Mszy św. wynagradzającej: w Ryczówku o 15.00, a w Rodakach o 16.30. W sobotę wspomnienie św. Karola Boromeusza.

2. Zapraszam na ostatnie nabożeństwa różańcowe: niedziela – po Mszy św. o 16.00; poniedziałek – w kościele św. Marka o 17.00; wtorek – różaniec ze Mszą św. o 16.30.

3. W dzień Wszystkich Świętych (środa) w naszej parafii będą dwie Msze św. Pierwsza o godz. 8.30. O godz. 11.00 wszyscy spotykamy się w kościele, by w uroczystej procesji przejść przy dźwięku dzwonu na cmentarz, gdzie przy czterech stacjach modlić się będziemy za zmarłych polecanych w wypominkach oktawalnych. I stacja przy figurze Zmartwychwstałego w kościele. Na zakończenie Msza św. na cmentarzu, o ile nie będzie wichury lub ulewnego deszczu. Wtedy Msza św. w kościele.

4. Dwie uwagi: spotkajmy się w kościele, aby przejść razem w procesji modlitewnej. Po drugie: w czasie Mszy św. podejdźmy bliżej ołtarza na cmentarzu. We Mszy św. mamy uczestniczyć, a nie być gdzieś daleko, korzystając z okazji, by pogawędzić ze znajomymi. To nie jest uczestnictwo we Mszy św.! W czasie liturgii nie chodzimy po cmentarzu, zwłaszcza w okolicy ołtarza. Przekażmy tę prośbę naszym rodzinom i znajomym. W dzień Wszystkich Świętych mamy obowiązek uczestniczyć we Eucharystii – nie wystarczy wizyta choćby na wielu cmentarzach. 1 listopada nie ma nabożeństwa po południu.

5. W czwartek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. o godz. 9.00. Po południu różaniec z wypominkami oktawalnymi o 16.30 i Msza św. Różaniec za zmarłych z wypominek oktawalnych o 16.30 będzie też w piątek i sobotę. Po nim Msza św. W przyszłą niedzielę Msza św. za zmarłych z wypominek oktawalnych o godz. 11.00. Zapraszam!

6. Odwiedzając w tych dniach groby naszych bliskich na cmentarzu, zwróćmy uwagę na puszkę powieszoną na bramie cmentarnej. Podobnie, jak w latach ubiegłych, wrzućmy do niej ofiarę na całoroczny wywóz śmieci z cmentarza (jeden kontener to około 70 zł., a tylko w czasie Wszystkich Świętych jest ich kilka zapełnionych). Dochodzi do tego jeszcze koszt zużytej wody. „Bóg zapłać”. Odpowiedzialny za puszkę i wywóz śmieci jest nasz pan grabarz Robert Piątek z Ryczówka, któremu bardzo dziękuję za całoroczną troskę o cmentarz. Przypomnę, że odpady biodegradowalne składamy obok kontenera na śmieci, a do kontenera wrzucamy szkło, metal, plastik.

7. Zapraszam na różańce i Msze św. za zmarłych. Ich symbolem będzie figura Zmartwychwstałego, która pojawi się koło ołtarza. Można pod nią składać doniczki z chryzantemami. Natomiast przed krzyżem misyjnym przed kościołem można zapalić znicze – symbol pamięci i modlitwy za zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie z powodu odległości odwiedzić osobiście.

8. Informacja o wypominkach jest w gablotce parafialnej. Tam też przypomnienie, kogo z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy w ostatnim roku. Wypominki roczne i półroczne przyjmuję wyłącznie po Mszach św. do 5 listopada włącznie. Bardzo proszę o dotrzymanie tego terminu.

9. Rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., które zostały ochrzczone poza naszą parafią proszę, by w ciągu czterech tygodni dostarczyli do mnie zaświadczenie o przyjęciu tego sakramentu.

10. Dziękuję osobom, które posprzątały teren wokół kościoła św. Marka razem z Barbarą i Jarosławem Zarębskimi. Byli to: Zdzisława i Grzegorz Francik; Renata i Damian Surma. Pan Damian wywiózł też liście. „Bóg zapłać”.

11. Na stoliku z gazetami jest nowy numer „Gościa Niedzielnego” „Niedzieli”. Jest też „Mały Gość Niedzielny”. Jak dobrze poszukamy, znajdziemy w nim m.in. zdjęcie niektórych ministrantów z naszej parafii. W zakrystii są też kalendarze z obrazami świętych wydane przez „Gościa Niedzielnego”. Koszt: 5 zł.

12. Pytanie, jakie ostatnio usłyszałem:
- Czy żona może zrobić z męża milionera?
– Tak, jeśli wcześniej był miliarderem!

Dobrego, błogosławionego tygodnia wszystkim życzę. Szczęść Boże!