KrakowskaTradycyjnie już przed, a właściwie wokół naszego kościoła 8 sierpnia po południu odpoczywali i konferencji wysłuchali uczestnicy pielgrzymki pieszej z centrum Krakowa. Wśród nich był bp Grzegorz Ryś, który od wielu lat pielgrzymuje na Jasną Górę. Wchodząc przed kościół pielgrzymi zostali schłodzeni wodą przez naszych strażaków.

"Kościół na pielgrzymce jest bliżej siebie samego. Bliżej tego, że jest wspólnotą sióstr i braci, gdzie podstawowa godność wszystkich jest równa" - powiedział w krótkiej rozmowie z KAI biskup Grzegorz Ryś, który już po raz 24. przewodzi na Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej grupie 6 wspólnoty śródmiejskiej.
Zapytany o realizację powołania kapłańskiego podczas pielgrzymowania bp Ryś wskazał, że realizuje się ono wtedy w pełni. "Na pielgrzymce są ludzie, którzy czegoś szukają, schodzą się, by być Kościołem i bardzo potrzebują kapłana, który przepowiada im Słowo, chce ich słuchać i spowiadać w niesztampowy sposób" - stwierdził.

Hierarcha wskazał, że pątnicy nieraz potrafią czekać kilka dni, by skorzystać z sakramentu pokuty i widać, że bardzo poważnie i bez pośpiechu przeżywają Eucharystię. "Kapłani powinni zobaczyć, że pielgrzymka to piękne doświadczenie Kościoła. Nieraz powtarzam braciom kapłanom, że zamiast mówić, że w kościołach nie ma ludzi powinni zobaczyć, że są takie miejsca, gdzie oni czekają na księdza - i wystarczy przyjść i im służyć" - powiedział.

Dodał, że kapłana w wielu miejscach mogą zastąpić inni - przy głoszeniu słowa diakoni, przy prowadzeniu modlitwy siostry zakonne. "Ale w rozgrzeszeniu i konsekracji chleba na ołtarzu nikt księdza nie zastąpi" - mówił.

Jak ocenił bp Ryś, pielgrzymka to przestrzeń, gdzie Kościół jest bliżej siebie samego i gdzie podstawowa godność wszystkich jest równa. "Nogi obcierają wszystkich, a kręgosłupy bolą każdego. Nie ma tu miejsca na dystans i koturnowe noszenie się, o które łatwo jest w parafiach. Tam łatwo odgrodzić się od ludzi systemem alarmowym i bramką z napisem 'zły pies'. Tu jesteśmy ciągle razem i nie ma momentu na dystans" - wskazał.

Przekonywał także, że pielgrzymka uczy wiary poprzez Słowo Chrystusa, który jest najważniejszym przewodnikiem tych rekolekcji w drodze. "Uczy też prostoty życia i relacji między ludźmi, które się objawiają na przykład w tym, że ktoś drugiemu ustąpi miejsca przy umywalce. To wszystko jednak musi być zawieszone na doświadczeniu Pana Jezusa i wtedy nie jest tylko moralizowaniem, ale jest prawdziwe" - zaznaczył.

Biskup przyznał, że dla niego pielgrzymowanie jest niezwykłym odkrywaniem Kościoła. "Grupa, której przewodzę nie ma charakteru stanowego. Są tutaj wszyscy - począwszy od młodszych i starszych. Są ludzie z całej Polski. Bardzo buduje dostrzeganie na tej kilkudniowej trasie jak ludzie, którzy się nie znają, przekształcają się we wspólnotę i docierają się między sobą ze swoją wrażliwością np. na modlitwie. To wyjątkowe piękne doświadczenie Kościoła w mikroskali" - powiedział na zakończenie rozmowy.

za: KAI