OcieplanieWokół Domu Parafialnego zrobiło się biało. Bynajmniej nie pada śnieg. To steropian. Trwa bowiem ocieplanie i wzmacnianie ścian. Nie da się teraz przejść w pobliżu, żeby do ubrania nie przylgnęły drobiny polistyrenu, jak oficjalnie nazywa się to tworzywo.

Styropian (polska nazwa handlowa dla spienionego polistyrenu) – to porowate tworzywo sztuczne, otrzymane poprzez spienienie wstępnie spienionych granulek polistyrenu, zawierających porofor (np. eter naftowy). Spienienie uzyskuje się zazwyczaj przez podgrzanie granulek parą wodną. Składa się z zamkniętych komórek o obłych kształtach (powstałych z granulek), wewnątrz których znajduje się pianka polistyrenowa. Komórki są ze sobą połączone i występują między nimi niewielkie pustki powietrzne (ich ilość i wielkość zależy od gęstości materiału), co uwidacznia się na przełomie styropianu. Jest to materiał nieodporny na działanie wielu rozpuszczalników organicznych (np. aceton czy rozpuszczalniki aromatyczne), olejów, smarów.

Styropian jest używany do produkcji jednorazowych opakowań. Używany jest również właśnie do termoizolacji w postaci płyt, którymi na razie obkładany jest Dom Parafialny. Ponieważ ściana jest nierówna i popękana, wcześniej kładziona jest siatka i klej, zamurowane zostało też jedno okno. Dziękuję za tę pracę p. Michałowi Piłce z ekipą.