Kuchnia nasza powszednia: botwinkaZ definicji botwina lub botwinka to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego.

W kuchni stosowane przede wszystkim do zup, a także sałatek i potraw duszonych. Nazwą „botwinka” określa się również zupę, której jest głównym składnikiem. I to bardzo wiosenna zupa.

Potrzebujemy:

wywar (rosół) lub wieprzowe lub wołowe kości, udko kurczaka, ziele angielskie, włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler, "zielenina"), sól lub przyprawa do zup.
1-2 pęczki botwinki
3 - 6 ziemniaków
sól, pieprz
łyżka octu lub soku z cytryny
niecałe pół szklanki śmietany do zupy (18 i więcej procent)
łyżeczka mąki

kulka gałązek świeżego koperku

Potrawę można przygotować szykując wywar z kości i udka kurczaka albo korzystając z niezastąpionego rosołu, który został z niedzieli.

W przypadku tej pierwszej opcji przepłukane kości i kurczak zalewamy koniecznie zimną wodą i gotujemy. Dodajemy ziele angielskie, obrane dwie, trzy marchewki, pietruszkę, seler, zieleninkę. Gdy woda się zagotuje, solimy. Można też użyć zamiast soli gotowych przypraw do zup (typu vegeta). Całość gotujemy na małym ogniu około godziny i odcedzamy.

Pęczek lub dwa botwinki czyli młodych buraków z liśćmi dokładnie płuczemy. Końcówki korzeni odcinamy. Łodygi liści i nieco samych liści oraz małe buraczki drobno kroimy. Wrzucamy je do gotującego się wywaru. Aby zupa miała bardziej wyrazisty kolor, można też dodać jednego dużego buraka obranego i drobno pokrojonego. Ale to tylko wtedy, gdy botwinka ma jeszcze słabo wykształcone korzenie. Można też dodać 3-6 ziemniaków obranych, wypłukanych i pokrojonych w drobną kostkę. Gotujemy 15 - 20 min., dodając w zależności od upodobań, szczyptę soli i pieprzu.

Na końcu dodajemy płaską łyżkę cukru (w zależności od wielkości naczynia, w którym zupa jest gotowana) i łyżkę octu lub soku z cytryny (zupa zachowa ładny, czerwony kolor).

W osobnym garnuszku niecałe pół szklanki 18 lub 30 procentowej śmietany musimy rozmieszać z łyżeczką mąki, dodać 2-3 łyżki stołowe zupy (jeśli nie chcemy, aby śmietana się zważyła), dokładnie mieszamy i dolewamy zawartość do botwiny. Czekamy, by zupa się zagotowała.

Jeśli ktoś lubi, można jeszcze posiekać kilka gałązek świeżego kopru i dodać do naszej zupy. Smacznego!


przepis z 2018 r.

Botwinka poza smakiem i pięknym kolorem ma też inny bardzo ważny atut – bardzo łatwo i szybko się ją przygotowuje. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to aby nie gotować zbyt długo buraczków, bo stracą kolor. Botwinka świetnie smakuje z koperkiem i jajkiem ugotowanym na twardo.

Botwinka to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Jak prawie każde warzywo ma w swoim składzie bogactwo wartosci odżywczych. Zawiera dużą ilość żelaza, dlatego polecana jest np. przy anemii. Dodatkowymi składnikami jak np. wapń, magnez, mangan, sód, czy witaminy z grupy B, A i C. Jest też źródłem kwasu foliowego. Jedzenie botwinki pobudza apetyt i odkwasza organizm, ma tez dobry wpływ na pracę jelit i wątroby.