Rocznica Pierwszej Komunii
Pierwsza Komunia Święta
Boże Ciało AD. 2019

Zimni OgrodnicyOd 12 do 15 maja to przedziwne wiosenne dni. Trzy pierwsze to "zimnych ogrodników" zwanych "świętymi złodziejami".

15 maja to zimnej Zośki i Izydora Oracza. Ten okres ma być ostatnimi dniami wiosennych przymrozków.

Nazwa zimni ogrodnicy została nadana zjawisku klimatycznemu, polegającemu na zmianie cyrkulacji atmosferycznej i nadejściu chłodniejszych mas powietrza związanych z niżemy barycznym, po okresie utrzymywania się cieplejszego wyżu barycznego. Dotyczy to nie tylko Polski, ale również pozostałej Europy Środkowej i Wschodniej. Owi ogrodnicy to św. Pankracy, św. Serwacy oraz św. Bonifacy, których święta przypadają na kolejne dni od 12 do 14 maja. Używane jest również pojęcie zimna Zośka, której imieniny wypadają 15 maja. Dni te nie są bez znaczenia, gdyż według ludowej tradycji, uważane są za ostatnie dni w roku, kiedy występować mogą jeszcze przymrozki. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Obserwatorium Astronomiczne UJ, między 10, a 17 maja prawdopodobieństwo wystąpienia temperatury poniżej 0 wynosi aż 34% (obliczenia na podstawie danych historycznych).

Znany jest też dłuższy "wierszyk" poświęcony majowym świętym:

"Święta Zofia kłosy rozwija.
Za świętą Zofią pola w kłos wybiją.
Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.
Święty Izydor wołkami orze, kto go poprosi - temu pomoże".

Nie brakowało też porzekadeł związanych z Zimnymi Ogrodnikami:

"Pankracy, Serwacy i Bonifacy: na ogrody źli chłopacy"
 "Pankracy, Serwacy i Bonifacy to wielcy dziwacy, a każdy zimnem raczy".

Trzech Ogrodników uważano za opiekunów wiosennych plonów - pomimo, że to właśnie oni "zabierali" kwiaty i pierwsze pąki roślin (stąd też określenie "Święci Złodzieje"), do nich kierowano modlitwy i powierzano w opiekę przyszłe plony i zbiory.

Powstało też sporo przysłów, dzięki którym wróżono sobie przebieg roku:

"Suchy kwiecień, mokry maj - będzie żytko jak ten gaj",
"Jak burze w maju częste, to snopki w żniwach gęste".

Wszystkich zmarzluchów pocieszamy: za Zimną Zośką ciągnie się już tren kwiatów i słońca, z Zimnymi Ogrodnikami przygotowuje grunt pod uprawy, a wszystkim rolnikom i działkowiczom na pewno pomoże Izydor!


BONIFACY

Urodził się on w Rzymie w III wieku. Był poganinem, jednak widok chrześcijan wydawanych na męki i śmierć za wiarę tak nim wstrząsnął, że nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Ponieważ przyznał się do tego publicznie, niebawem (w 305 r.) również poniósł śmierć męczeńską: został poddany torturom, a potem ścięty mieczem. Został utopiony we wrzącej smole. Jest patronem klasztoru św. Bonifacego i Aleksego na Awentynie w Rzymie, a także kawalerów i ludzi nawróconych. 

Mamy tu też polski akcent. W XVII wieku marszałek Stanisław Herakliusz Lubomirski, mając zamiar wystawić kościół-mauzoleum, sprowadził z Rzymu otrzymane od papieża Innocentego XI ciało św. Bonifacego. Do dzisiaj jego szczątki spoczywają w kryształowej trumnie w kościele obserwantów poświęconym św. Bonifacemu i św. Antoniemu w Warszawie na Czerniakowie. Do tego kościoła cała Warszawa wyruszała 14 maja na odpust i majówkę.

SERWACY

Serwacy po 345 r. był biskupem w Tongres (dzisiejsza Belgia). Był szczególnym czcicielem Najświętszej Maryi Panny. Św. Serwacego obrali za swojego patrona hutnicy, stolarze oraz uprawiający winorośl. Wzywano go także jako patrona od urodzajów, patrona od gorączki (febry) i reumatyzmu. Orędownik podczas przymrozków.

PANKRACY

Święty Pankracy urodził się około roku 290 we Frygii w Azji Mniejszej. Wcześnie stracił rodziców. Chłopca wziął na wychowanie jego wuj. Wychował go w wierze chrześcijańskiej. Kiedy miał 13 lat, wuj zabrał go do Rzymu. Korzystając z odziedziczonego po ojcu majątku, Pankracy starał się ulżyć niedoli prześladowanych chrześcijan, próbując pomagać szczególnie tym, którzy za wiarę trafili do więzienia. Szybko jednak został zdradzony i uwięziony. Cesarz Dioklecjan próbował odciągnąć Pankracego od wiary. Mimo że Pankracy miał dopiero 14 lat, stanowczo oparł się jego namowom. Ten skazał go na śmierć. Pankracy został stracony 12 maja 304 roku. Do ostatniej chwili święty głośno wielbił Jezusa. Zwłoki męczennika rzucono na pożarcie psom. Ale pewna chrześcijanka, z narażeniem życia, zaniosła jego ciało do katakumb, gdzie zostało pochowane.

Św. Pankracy uważany jest za patrona przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Jest także opiekunem młodych roślin i kwiatów. Jego imienia wzywano w przypadku bólu głowy i konwulsji, w przypadku popełnienia krzywoprzysięstwa. We Francji jest czczony także jako patron dzieci.

ZOFIA

Św. Zofia mieszkała w Rzymie w II w., za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki: Pistis, Elpis i Agape (Wiarę, Nadzieję i Miłość). Namiestnik Antioch wezwał Świętą, by złożyła ofiarę na ołtarzu bogini Diany. Kiedy zaś ta stanowczo odmówiła, wyprowadzono jej nieletnie dzieci i poddano na oczach matki wyszukanym torturom. Nie załamało to bohaterskiej matki. Zachęcała swoje dzieci do wytrwania. Zdumiony takim męstwem namiestnik miał św. Zofię pozostawić przy życiu. Ta jednak zmarła z boleści za córkami na ich grobie.

Jest wzywana w przypadkach późnych mrozów i w modlitwach o pomyślny rozwój ziemiopłodów. Greckie imię Zofia znaczy tyle, co "mądrość".

IZYDOR ORACZ

Izydor urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, ale religijnej rodziny, która przeniosła się na wieś. Bieda w domu zmusiła św. Izydora jako młodzieńca do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów, Jana Vargasa. Z tego czasu pochodzi piękna legenda: oskarżono Izydora, że za mało pracuje, a za wiele się modli. Zdziwiło to gospodarza, u którego pracował, gdyż zawsze, powierzone mu prace były na czas dobrze wykonane. Postanowił jednak podpatrzeć. Ujrzał Izydora zatopionego w modlitwie, a za niego wykonującego orkę anioła.

Izydor ożenił się i wraz ze swoją małżonką, bł. Marią Toribia przeniósł się do Madrytu. Zasłynął z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia. Ze wszystkim, co w jego mniemaniu mu zbywało, sam ubogi chętnie dzielił się z uboższymi od siebie. Zmarł około roku 1130.

Św. Izydor Oracz doznaje szczególnej czci w Madrycie, gdzie w jego uroczystości urządza się wspaniale celebry po kościołach oraz festyny ludowe. Jest patronem diecezji kieleckiej, Madrytu, Saragossy oraz rolników.

 

 

 

Odwiedziło nas

DzisiajDzisiaj13
WczorajWczoraj391
W tym miesiącuW tym miesiącu1002
W sumieW sumie2407161

Niedzielny suchar

Po powrocie z kościoła w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rodzice rozmawiają z dziećmi o tym, co widzieli i co podobało im się w czasie Liturgii.
- Mnie podobali się strażacy przy Grobie - zdecydował Kamil.
- Mnie kolorowe kwiaty - zapewniała Marysia.
- A mnie piosenka o „wesołym dzieńdzisiu” - przypominał sobie mały Robert.
Nie od razu udało się ustalić, że chodzi o pieśń „Wesoły nam dziś dzień nastał”.

Pogoda
Pochmurno

0,32°C

Rodaki, Ryczówek

Pochmurno
Wilgotnosc: 99%
Czwartek -1,43°C / 1,97°C Rozproszone chmury
Piatek -1,23°C / 1,52°C Sniezek
Sobota -1,31°C / -0,59°C Sniezek
Niedziela -1,33°C / 0,04°C SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
Poniedzialek -4,48°C / -1,52°C Snieg
Wtorek -7,31°C / -0,85°C Nieliczne chmury