Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

W związku ze spektaklem „Klątwa”, wystawionym w Teatrze Powszechnym w Warszawie, podczas którego dokonuje się publiczna profanacja krzyża - przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością, a także znieważa się osobę św. Jana Pawła II - co jest szczególnie bolesne dla Polaków, zarządzam by wszędzie tam gdzie w Diecezji Sosnowieckiej w okresie Wielkiego Postu odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej „ulicami miast”, ofiarować to nabożeństwo w intencji  przebłagania i zadośćuczynienia za dokonujące się na scenie bluźnierstwo, za znieważenie symbolu Krzyża Świętego, osoby świętego Jana Pawła II, Stolicy Apostolskiej oraz obrazę uczuć religijnych wierzących.

Tam, gdzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest tylko w Kościele, proszę by w okresie Wielkiego Postu jedno z nabożeństw – w piątek lub w czasie wielkopostnych rekolekcji - było odprawione wraz z wiernymi w tej intencji.

+ Grzegorz Kaszak
Biskup Sosnowiecki