Napisali i powiedzieliRodacka szkoła w Radiu Kraków: W założeniach ministerstwa, po zmianach szkoły podstawowe powinny być bliżej dzieci. Tymczasem niemal codziennie do Radia Kraków zgłaszają się rodzice z placówek przeznaczonych do likwidacji. W Rodakach niedaleko Olkusza pomysł jest taki aby w miejscowej szkole podstawowej uczyły się tylko dzieci trzech najmłodszych klas. Uczniowie od klasy IV do VII od września musieliby dojeżdżać do podstawówki w sąsiednim Ryczówku.

Dla rodziców to pomysł nie do zaakceptowania i próba likwidacji małej szkoły. "Samorząd szuka powodów do tego, żeby probować załatać swoje dziury budżetowe kosztem naszych dzieci. Doceniamy dobrodziejstwa, które szkoła niesie. To małe, szczelne środowisko, bezpieczeństwo dzieci ponad wszystko, dbałość nauczycieli i skupianie uwagi na dzieciach. To wartość bezcenna dla rodzica. Dlatego chcemy, żeby ta szkoła funkcjonowała. To nasze małe centrum kultury. Mamy bibliotekę, orlik. Dzieci z tego korzystają. Nie wyobrażamy sobie, żeby tej szkoły u nas nie było" - mówią rodzice.

Pomysł rozdzielenie szkoły na dwie podstawówki również negatywnie ocenił małopolski Kurator Oświaty. Urzędnicy przekonują jednak, że celem zmian w szkołach nie są oszczędności a dobro dziecka.

"Utrzymanie dwóch małych ośmioletnich podstawówek to duże koszty, bo trzeba zatrudnić dodatkowych nauczycieli przedmiotów specjalistycznych" - tłumaczy Radiu Kraków Jarosława Kraszewska, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Kluczach. "8-klasowa przy 50 uczniach, maleńkie klasy. A niektórych przedmiotów, jak chemia, geografia nie da się prowadzić w klasach łączonych. Te przedmioty muszą być uczone osobno. Dla dobra dziecka uważam, że gdyby uczeń uczęszczał do klasy 15-osobowej, a nie 3-osobowej" - dodaje dyrektor Kraszewska.

Gmina Klucze, która prowadzi szkołę w Rodakach, jeszcze nie podjęła ostatecznej decyzji, jak nowa siatka szkół będzie wyglądać. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne negocjacje z rodzicami. Ma na nich paść propozycja, by rodzice sami poprowadzili szkołę dla swoich dzieci. "Albo fundacja, albo stowarzyszenie, albo osoby fizyczne. Już to też nie zyskuje akceptacji mieszkańców. Mieszkańcy życzą sobie 8-klasowej szkoły podstawowej w swojej miejscowości. I być może też tak będzie. Decyzja należy do radnych" - mówi dyrektor Jarosława Kraszewska.

Radni mają podjąć decyzję do połowy lutego.

(Marek Mędela/Radio Kraków/1 lutego 2017 r.)


Przegląd Olkuski napisał

Napisali i powiedzieliJaka przyszłość czeka szkoły podstawowe w Rodakach i Ryczówku? Społeczności obydwu miejscowości stanowczo nie zgadzają się na propozycje władz gminy, które nie chcą przekształcić placówek w ośmioklasowe podstawówki. Mieszkańcy z kolei nie wyobrażają sobie innego rozwiązania.

Reforma oświaty budzi ogromne emocje. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami od września szkoły podstawowe będą ośmioklasowe, a do gimnazjów nie będzie już prowadzona rekrutacja. Samorządy mają coraz mniej czasu na zatwierdzenie nowych sieci szkół. Działaniom władz bacznie przyglądają się rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy oświatowych placówek.

W gminie Klucze trwają rozmowy na temat struktury szkół w Rodakach i Ryczówku. Władze gminy uważają, że organizacja pełnych ośmioklasowych szkół podstawowych w tych miejscowościach, z powodu małej liczebności uczniów w klasach (do Szkoły Podstawowej w Rodakach uczęszcza 49 uczniów, a do Ryczówka 61 uczniów) spowoduje znaczne utrudnienie w prowadzeniu zajęć z przedmiotów akademickich typu biologia, fizyka, chemia. - Nauka tych przedmiotów w zespołach klasowych 5 – 6 osobowych lub mniejszych jest nie tylko kosztowna, ale też nie zawsze możliwa ze względów organizacyjnych. Dla dobra ucznia nie należy łączyć klas na zajęciach, dla których podstawa programowa przewiduje różną tematykę. Dlatego tak ważne jest i korzystne z punktu widzenia dobra dzieci, aby klasy były liczniejsze (15 – 20-osobowe), a szkoła liczyła ok. 120 uczniów – twierdzi wójt Bień, zapewniając jednocześnie, że nie ma mowy o likwidacji żadnej ze szkół.

Jakie plany ma gmina?
Z informacji jakie uzyskaliśmy w kluczewskim urzędzie wynika, że pierwsza propozycja polegała na połączeniu szkół w Rodakach i Ryczówku. W pierwszej z miejscowości nauka odbywałaby się w klasach I-IV, a drugiej w klasach V-VIII. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się Małopolska Kurator Oświaty Barbary Nowak.

Spotkanie konsultacyjne w kuratorium odbyło się 28 grudnia ubiegłego roku w Krakowie.

Pojawiły się kolejne trzy propozycje. W myśl pierwszej z nich placówka w Ryczówku zostałaby przekształcona w szkołę ośmioklasową ze szkołą filialną z klasami I - IV w Rodakach. Od klasy V uczniowie z Rodak uczęszczaliby do Ryczówka. - Na zebraniach z rodzicami zapewniłem, że będzie zorganizowany bezpłatny dowóz i opieka, pomimo że odległość od szkoły w Rodakach do szkoły w Ryczówku wynosi tylko 2,2 km – dodaje Norbert Bień.

Druga koncepcja polega na utworzeniu szkół filialnych z klasami I – IV w Rodakach i w Ryczówku. Szkołą macierzystą, do której uczęszczaliby uczniowie klas V – VIII byłaby Szkoła Podstawowa w Kluczach.

Kolejny pomysł dotyczy przekazania jednej lub obu szkół do prowadzenia osobie fizycznej lub prawnej (np. fundacja, stowarzyszenie). - Należy podkreślić, że przekazanie w drodze umowy do prowadzenia szkoły nie wiąże się z jej likwidacją. Szkoła prowadzona przez inny organ w dalszym ciągu jest szkołą publiczną i podlega nadzorowi Kuratora Oświaty. W przypadku naruszenia warunków umowy gmina jest obowiązana przejąć szkołę z powrotem – zapewnia wójt, dodając, że powyższe propozycje są omawiane podczas spotkań konsultacyjnych w Urzędzie Gminy w Kluczach. Pierwsze takie spotkanie z udziałem wójta, radnych, przedstawicieli związków zawodowych, zainteresowanych dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców odbyło się 26 stycznia. Kolejne jest zaplanowane na 7 lutego. - Na wszystkich spotkaniach z nauczycielami, pracownikami szkół i mieszkańcami bardzo wyraźnie podkreślam, że szkoła w danej wsi nadal będzie istniała, że tak jak dotychczas będzie spełniała nie tylko funkcję oświatową, ale także będzie miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, sportowych i innych – mówi wójt Bień.

Mieszkańcy: chcemy ośmioklasowych podstawówek
Mieszkańcy Rodak, rodzice, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rodakach wystosowali apel dotyczący kategorycznego zaprzestania działań zmierzających do zamknięcia, przekształcenia czy przekazania innym podmiotom szkoły. Podnoszą, że podczas konsultacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz w Kuratorium Oświaty w Krakowie otrzymali zapewnienie, że likwidacja czy proponowane przez władze gminne przekształcenie szkoły w Rodakach jest sprzeczne z założeniami reformy oświaty, a reforma edukacji nie może być pretekstem do przeprowadzania daleko idących zmian organizacyjnych w strukturze szkół publicznych.

- Zadaniem gmin jest dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego poprzez przekształcenie sześcioklasowych szkół podstawowych w placówki 8-klasowe. Reforma edukacji nie może być pretekstem do przeprowadzania daleko idących zmian organizacyjnych w strukturze szkół publicznych. Nie zgadzamy się na przekazanie szkoły fundacji czy stowarzyszeniu. Jako jedna z siedmiu szkół gminy Klucze, która nie jest najdroższą szkołą w utrzymaniu, czujemy się dyskryminowani przez obecną władzę, dlatego żądamy równego traktowania uczniów, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców Rodak – piszą autorzy apelu.

Pod protestem przeciwko likwidacji czy przekształcaniu szkoły podpisało się około 400 mieszkańców wsi. Zainteresowani oświatowymi zmianami podkreślają, że szkoła jest ważna dla całej społeczności Rodak - to jedyny animator kultury, organizator wydarzeń sportowych, rekreacyjnych, rozrywkowych.

Zaniepokojenie planami władz gminy wyrażają również mieszkańcy Ryczówka, którzy w tej sprawie interweniowali w naszej redakcji.

Decyzję podejmą radni
Zapytaliśmy wójta Klucz, czy jest szansa na zmianę planów i uruchomienie w Rodakach ośmioklasowej szkoły, a jeśli nie to dlaczego? - Decyzja o organizacji nowej sieci szkół, w tym o istnieniu ośmioklasowej szkoły w Rodakach należy do Radnych Gminy Klucze. Podjęta uchwała musi uzyskać pozytywną opinię Małopolskiego Kuratora Oświaty. Ostateczna decyzja nie należy do Wójta Gminy – odpowiedział Norbert Bień.

Pozostałe szkoły bez zmian
Na terenie gminy, poza szkołami w Rodakach i Ryczówku, funkcjonuje jeszcze pięć podstawówek: w Kluczach, Kwaśniowie Dolnym, Jaroszowcu, Chechle i Bydlinie. Władze gminy zapewniają, że beda one przekształcone w ośmioklasowe szkoły podstawowe. Z kolei gimnazja w Kluczach i w Bydlinie z dniem 1 września 2017 roku zostaną włączone w struktury szkół podstawowych. - To sprawi, że wszyscy nauczyciele będą jednakowo traktowani. Zależy mi na tym, aby w związku z reformą nikt nie stracił pracy. Przed sporządzeniem arkuszy organizacji szkół na rok szkolny 2017/18 będą odbywały się spotkania z dyrektorami w celu uzgodnień, gdzie będzie można kierować nauczycieli na uzupełnienie etatu. Przymiarkowe arkusze sporządzone już przez dyrektorów na podstawie projektu rozporządzenia o ramowych planach nauczania pozwoliły ustalić, ile w gminie mamy wakatów i jakie są potrzeby kadrowe – wyjaśnia wójt Bień.

(Wiola Woźniczko/Przegląd Olkuski/1 lutego 2017 r.)

{jcomments off}