Ogłoszenia duszpasterskie na 30 października 2016 r.1. W tym tygodniu: wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych; środa – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny; piątek – wspomnienie św. Karola Boromeusza, to także I piątek miesiąca, Msza św. również w Ryczówku, o godz. 15.00. Gorąco namawiam do skorzystania ze spowiedzi i Komunii św. pierwszopiątkowej. Dzieciom, młodzieży i dorosłym dziękuję za gorliwe uczestniczenie w nabożeństwach różańcowych.

2. We wtorek uroczystość Wszystkich Świętych. Bardzo proszę o zadbanie o groby naszych bliskich spoczywających na naszym cmentarzu. Przypomnę tylko, że zgodnie z ustawą o cmentarzach, każdy grób po upływie 20 lat powinien być opłacony.

3. W dzień Wszystkich Świętych w naszej parafii będą dwie Msze św. Pierwsza o godz. 8.30. O godz. 11.00 spotykamy się w kościele, by w uroczystej procesji przejść przy dźwięku dzwonu na cmentarz, gdzie przy czterech stacjach modlić się będziemy za zmarłych, szczególnie tych polecanych w wypominkach oktawalnych. Na zakończenie Msza św. na cmentarzu, o ile nie będzie wichury lub ulewnego deszczu.

Dwie uwagi: spotkajmy się w kościele, aby przejść razem w procesji modlitewnej. Po drugie: w czasie Mszy św. podejdźmy bliżej ołtarza na cmentarzu. We Mszy św. mamy uczestniczyć, a nie być gdzieś daleko, korzystając z okazji, by pogawędzić ze znajomymi. To nie jest uczestnictwo we Mszy św.! W dzień Wszystkich Świętych mamy obowiązek uczestniczyć we Eucharystii – nie wystarczy wizyta choćby na wielu cmentarzach. 1 listopada nie ma nabożeństwa po południu.

4. W środę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. o godz. 9.00. Po południu różaniec z wypominkami oktawalnymi o 16.30 i Msza św. Różaniec za zmarłych o 16.30 będzie też w czwartek, piątek, sobotę i poniedziałek za tydzień o 16.30. Po nim Msza św. W przyszłą niedzielę różaniec i Msza św. za zmarłych z wypominek oktawalnych o godz. 11.00. Zapraszam!

5. Odwiedzając w tych dniach groby naszych bliskich na cmentarzu, zwróćmy uwagę na puszkę powieszoną na bramie cmentarnej. Podobnie, jak w latach ubiegłych, wrzućmy do niej ofiarę na całoroczny wywóz śmieci z cmentarza. A dochodzi do tego jeszcze koszt zużytej wody. „Bóg zapłać”. Odpowiedzialny za puszkę i wywóz śmieci jest nasz pan grabarz Robert Piątek, któremu bardzo dziękuję za całoroczną troskę o cmentarz.

6. Zapraszam na różańce i Msze św. za zmarłych. Ich symbolem będzie figura Zmartwychwstałego, która pojawi się koło ołtarza. Można pod nią od wtorku składać doniczki z chryzantemami. Natomiast przed krzyżem misyjnym przed kościołem można zapalić znicze – symbol pamięci i modlitwy za zmarłych, których grobów nie jesteśmy w stanie z powodu odległości odwiedzić osobiście.

7. Informacja o wypominkach jest w gablotce parafialnej. Tam też przypomnienie, kogo z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy w ostatnim roku. Wypominki roczne i półroczne przyjmuję do 6 listopada włącznie. Bardzo proszę o dotrzymanie tego terminu.

8. W nowym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o tym, kto zepsuł Hallowen; o papieżu u Luteran, redakcja cytuje też świętych. W numerze także kartka na wypominki. W „Niedzieli” tekst o pielgrzymce narodowej do Rzymu, a w „Małym Gościu” o świętowaniu niedzieli.

9. Stara legenda głosi, że w noc pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych, a Zaduszkami blask zapalonych na grobach zniczy wskazuje właściwą drogę zagubionym i nieszczęśliwym duszom, błąkającym się pomiędzy niebem a ziemią. Jednak Joanna Kulmowa w wierszu o cmentarzach tak pisała: „Tu jest pamięć i tutaj świeczka. Tutaj napis i kwiat pozostanie. Ale zmarły gdzie indziej mieszka na wieczne odpoczywanie”. Dobrego, pełnego modlitwy tygodnia wszystkim życzę. Szczęść Boże!