Pielgrzymka do Kościołów JubileuszowychRazem z przedstawicielami Chechła i Klucz pielgrzymowaliśmy 17 września do Kościołów Jubileuszowych w Sosnowcu i Piekarach Śląskich. W sumie było nas 90 osób: 50 z parafii Rodaki z ks. Jarosławem Kwietniem, 20 z Klucz z ks. Markiem Łabudą i 20 z Chechła z panią katechetką. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą atmosferę.

W sosnowieckiej bazylice katedralnej uroczyście przeszliśmy z modlitwą na ustach Bramę Jubileuszową, zaproszeni do świątyni przez diakona Przemysława Długaja. Wcześniej modliliśmy się przy grobie pierwszego biskupa diecezji sosnowieckiej, Adama Śmigielskiego SDB. Mszy św. przewodniczył ks. Jarosław, ks. Marek natomiast wygłosił płomienne kazanie o Bożym Miłosierdziu i potrzebie uczenia się bycia miłosiernym. Był też czas na spowiedź, a po Mszy św. na kawę m.in. w Caffe-tedra, kafejce w murach okalających plac katedralny. Drugim etapem pielgrzymowania były Piekary Śląskie z cudownym obrazem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. To tutaj co roku np. 100 tys. osób uczestniczy w pielgrzymce stanowej mężczyzn. O wszystkim opowiedziała nam dokładnie pani przewodnik, zapraszając też do oddania czci relikwiom św. Bartłomieja.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została zbudowana w 1899 r. We wnętrzu kościoła polichromia (obrazy na ścianach) Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło. W 1999 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jana Pawła II, ogłosiła nadanie kościołowi tytułu bazyliki mniejszej. Na placu katedralnym 11 października 2008 r. został pochowany pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. bp. Adam Śmigielski SDB. W nocy 28/29 października 2014 w kościele miał miejsce pożar. W części spalona świątynia aktualnie jest już przywrócona do pierwotnej świetności dzięki ofiarom ludzi niemal z całego świata.

Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja to najbardziej znane sanktuarium na Śląsku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. W świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do którego co roku pielgrzymuje kilkadziesiąt tysięcy pątników (pielgrzymka mężczyzn i pielgrzymka kobiet). Obok znajduje się Kalwaria wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku na wzgórzu Cerekwica. To tu spotykają się co roku pątnicy przybywający do Piekar na pielgrzymkę mężczyzn i kobiet. W 2005 r. na wzgórzu stanął pierwszy w archidiecezji katowickiej pomnik papieża Jana Pawła II.