Ogłoszenia duszpasterskie na 11 września 2016 r.1. W tym tygodniu: dzisiaj o godz. 12.00 odpust w Chechle; wtorek – św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła; środa – święto Podwyższenia Krzyża Świętego, wieczorem Nowenna do Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej; czwartek – Najśw. Maryi Panny Bolesnej;  piątek – św. męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa.

2. Odnowiony kielich mszalny z pateną od lat nie używany w naszej parafii ofiarował ks. Wojciech Zięć, rodak z Rodak. To jego wotum na trzydziestolecie kapłaństwa. W podstawie kielicha można znaleźć napis: „Parafii św. Marka – Rodaki 1962 ofiarują Leśniak Błażej i Leon Chwist”. Ks. Wojciech Zięć (ur. 1962, święcenia kapłańskie 1987) od wakacji 2016 jest proboszczem niedużej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w miejscowości Kuczków koło Secemina, diecezja kielecka. Odnowiony kielich jest używany podczas dzisiejszych Mszy św. Kielich mszalny to podstawowe naczynie liturgiczne używane w czasie mszy.  Powinien być wykonany z metalu szlachetnego. Taka zasada stosowana jest od czasów średniowiecza. Pisał o niej nawet św. Franciszek z Asyżu.

3. Za tydzień Trzecia Niedziela Miesiąca – Niedziela Serca dla Parafii. Polecam naszą parafię pamięci modlitewnej. „Bóg zapłać” również za wszystkie ofiary na tacę. Kilka dni temu pozytywną opinię o zamontowaniu ogrzewania gazowego w kościele wydali kominiarze. Była też osoba, która rozpoczęła przygotowanie projektu ogrzewania. Za dwa tygodnie, 25 września po Mszy św. o 11.00 zapraszam na spotkanie członków Rady Parafialnej.

4. Zapraszam w najbliższą sobotę na pielgrzymkę autokarową do Kościołów Jubileuszowych: w Sosnowcu i Piekarach Śląskich. Zapisy w zakrystii, zostały ostatnie miejsca i okazja, by w Roku Miłosierdzia przekroczyć Bramę Miłosierdzia.

5. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” papież senior Benedykt XVI przerwał milczenie. Informacja brzmi sensacyjnie, a jednak jest prawdziwa. W „Gościu” obszerne fragmenty wyjątkowej książki „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”. Obecny rok jest dla miejscowości i parafii Rodaki szczególny – w czerwcu świętowano jubileusz 630 – lecia miejscowości, a 28 sierpnia odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej, połączone z obchodami 30 – lecia poświęcenia kościoła, który służy mieszkańcom Ryczówka i Rodak. Pisze o tym szczegółowo Piotr Lorenc w najnowszym numerze tygodnika „Niedziela”. Koniecznie trzeba go zachować w domowym archiwum jako pamiątkę tych wydarzeń. Dlatego zamówiłem więcej egzemplarzy. To tak dla przyszłych pokoleń…

Dobrej niedzieli i tygodnia. Szczęść Boże!