O. Bogdan Kocańda OFM Conv.Po raz pierwszy po wieloletniej prezerwie w naszym kościele odpoczywali, uczestniczyli w konferencji i Mszy św. uczestnicy Pielgrzymki Żywieckiej. 26 sierpnia, w uroczystość naszej Patronki NMP Częstochowskiej zawierzali Jej swoje sprawy. W pielgrzymce bierze udział 300 osób (do tej liczby brakło kilku pielgrzymów).

To jedna z najstarszych pielgrzymek pieszych – jej początki sięgają roku 1611. Niektórzy z uczestników pielgrzymują już ponad trzydzieści razy. Kierownikiem pielgrzymki po raz drugi jest ks. Tomasz Wala. Codzienną Mszę św. w czasie drogi celebrują i kazanie głoszą proboszczowie poszczególnych parafii, z których idą pielgrzymi. W Rodakach był to franciszkanin, o. Bogdan Kocańda, od czterech lat proboszcz bardzo znanego sanktuarium na Żywiecczyźnie, w Rychwałdzie.