Przez Rodaki na Jasną GóręMsza św. w Olkuszu pod przewodnictwem bp. Piotra Skuchy, śniadanie w Kluczach, a przerwa obiadowa wokół kościoła w Rodakach z konferencją ks. Mirosława Toszy i przejście na nocleg w Kolonii – Ryczowie – tak przedstawiał się plan pierwszego dnia Pielgrzymki Olkuskiej Diecezji Sosnowieckiej. Przez sporą jego część pielgrzymom towarzyszył bp Grzegorz Kaszak, który został przywieziony na trasę prosto z Kurii Diecezjalnej, gdzie dyżurował. Sosnowiecki ordynariusz postawił sobie ambitny plan przejścia przynajmniej po kawałku drogi w każdej z dziewięciu pielgrzymkowych dróg. Nie zniweczył go nawet popołudniowo – wieczorny deszcz.

Ks. Mirosław Tosza w wygłoszonej w rodackim kościele konferencji nawiązał do trwającego do listopada Roku Miłosierdzia. Zachęcił też do modlitwy za innych pielgrzymów, mieszkańców wspólnoty „Betlejem”, którzy wybrali się do Lisieux. Po konferencji pątników przed noclegiem czekała jeszcze góra o nazwie Świniuszka, przez którą wiedzie droga z Rodak w stronę Ogrodzieńca. A wieczorem koncert i wspólna modlitwa miały zakończyć trud pierwszego dnia pielgrzymowania.

ks. Jarosław Kwiecień