Nowe feretronyZ inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Rodakach i przy wsparciu strażaków i innych osób życzliwych przygotowane zostały trzy nowe feretrony. Co przedstawiają – pokazują zdjęcia. Feretrony zostaną poświęcone w czasie Mszy św. na rozpoczęcie procesji Bożego Ciała. „Bóg zapłać” ofiarodawcom i wykonawcom drewnianych podestów.

Feretron to przenośny, obustronnie namalowany obraz religijny w ozdobnych ramach, obustronna płaskorzeźba lub figura świętej postaci na podstawie. Na obrazach często przedstawia się wizerunki Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny, patronów parafii, postacie szczególnie czczone na danym terenie lub patronów stanów cywilnych. Feretrony noszone są w czasie procesji. Powstanie wielu feretronów związane jest z działalnością bractw katolickich. W średniowieczu wszystkie cechy rzemiosł i zawody posiadały feretrony i sztandary.